E-Nabiz

Neruda Aile Hekimi Yazabilir mi

09.06.2022
Neruda Aile Hekimi Yazabilir mi

Film kaplı tabletler halinde sunulan neruda, sadece ağız yoluyla kullanılmaktadır. Sara (epilepsi) ve nöropatik ağrı (sinir dokusunun hasarına bağlı ağrı) şikayetlerinde kullanılan antiepileptik ilaçlar sınıfında bulunan Neruda, beyaz krem renkte film kaplı bir tablettir. Tedavisinde neruda kullanımının önerildiği Nöropatik ağrı; sıcak, zonklama, çarpıntı, ateş, bıçak saplanması hissi gibi, kramp girmesi, ağrı, karıncalanma, hissizlik, uyuşma, batma ve donma gibi şikayetlerle tanımlanabilir.

Neruda Aile Hekimi Yazabilir mi

Neruda’nın reçete edilmesinde dikkat edilmesi gereken “akut pankreatit” gibi bazı etkenler bulunmaktadır. Dolayısıyla, Neruda OTC (over the counter/ tezgahüstü) ilaç grubunda değildir. Neruda ilacın bu şartlar doğrultusunda eczaneye danışarak temin edilmesi ya da reçetesiz satılması mümkün değildir. Antiepileptik ilaç grubundan olan neruda ilacını, aile hekiminin hastaya reçete etmesi de mümkün değildir. Hastanın; uyuşma, batma, donma hissi, ateş ve karıncalanma gibi şikayetlerle aile hekimine danışması durumunda aile hekiminin hastayı bir uzman hekime yönlendirmesi beklenir.

Aile hekimi ritalin yazabilir mi

Neruda ilaç, 6 yaşından büyük hastalara reçete edilebilmektedir ve kullanımı sırasında alkol alınmamalıdır. Hamilelik ve emzirme dönemlerinde neruda kullanımı için uzman hekime mutlaka danışılması gerekmektedir. Ayrıca neruda kullanımı sırasında kediotu, sarı kantaron, kava biberi, çuha çiçeği gibi bazı bitkisel ürünlerin tüketimi istenmeyen yan etkilere yol açabilmektedir. İlacın kullanımı sırasında; dudaklarda ve yüzde şişkinlik, deri döküntüsü, kızarıklık, sürekli olarak karın ağrısı, bulantı veya kusma gibi ani pankreas iltihabı belirtileri, şiddetli solunum problemleri ile karşılaşılması durumunda acil tıbbi müdahale gerekmektedir. Bunların herhangi birinin fark edilmesi halinde en yakın hastanenin acil bölümüne başvurulmalıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.