E-Nabiz

Sivilce ilaçları aile hekimi yazabilir mi

07.03.2022
Sivilce ilaçları aile hekimi yazabilir mi

Cilt problemlerinin belki de en başında sivilce ve akne sorunları geliyor. Özellikle ergenlikten itibaren karşı karşıya kaldığımız sivilceler bazı insanlar için hem fiziksel hem psikolojik anlamda olumsuz etkileri de beraberinde getirmektedir.

Sivilce ilaçları aile hekimi yazabilir mi?

Birbirinden farklı pek çok faktörden kaynaklanabilen sivilce ve akne oluşumunun önüne geçmek elbette mümkün. Su tüketiminin artırılması, yağlı besinlerden uzak durulması, cildin temiz tutulması vb. gibi günlük hayatta meydana getirilebilecek basit değişikliklerle sivilce problemlerini ortadan kaldırabiliriz. Fakat aşırı sivilcelenme, iri ve inatçı sivilcelerle baş edebilmek için tıbbi yardım alınması gerekli ve önemlidir. Sivilce problemleri için hekime başvurulduğunda sivilce ilaçları ve kremleri reçete edilmek suretiyle sivilce tedavisine başlanmış olur.

Sivilce ve akne problemleri tıbbi yardıma başvurulması gereken düzeyde olan bireylere uygulanan tedavilerde sivilce ilacı veya sivilce kremi verilmektedir. Sivilce ilacı ve kremi hekimlerce reçete edilebilmektedir. Peki sivilce tedavisi kapsamında aile hekimi tarafından sivilce ilacı yazılabilir mi ?

Sivilce ve akne tedavisi almak için aile hekiminize başvurmanız önünde bir engel yoktur. Yani aile hekimi sivilce ilacı yazabilir. Fakat sivilce ve akneler cildimiz için ciddi problemler teşkil edebilir. Cildimize kalıcı hasarlar vermememiz için sivilce tedavisini alanında uzman hekimlerce almamız daha doğru olacaktır. Bu doğrultuda sivilce tedavisi kapsamında; aile hekimine başvurulabilecek olsa dahi hastanelerin Dermatoloji bölümlerine başvurulması en doğru yöntem olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.