E-Nabiz

Montelukast Aile Hekimi Yazabilir mi

09.06.2022
Montelukast Aile Hekimi Yazabilir mi

Montelukast aile hekimi yazabilir mi diye merak ediyorsunuz. Bunun için içeriğimizden yararlanmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede güvenilir şekilde hem ilacı ne işe yaradığını hem de aile hekiminin yazıp yazamayacağını öğrenmiş olursunuz.

Montelukast Nedir

Montelukast, birçok hastalığın tedavisi için kullanılan bir ilaçtır. Alerji, nefes darlığı, geniz etinden kaynaklı iç kulakta sıvı birikmesi gibi durumlarda kullanılır. Özellikle çocuklarda geniz eti problemlerinde sıklıkla karşımıza çıkan bir ilaç olur. Gerek çocuk doktorları gerek KBB doktorları tarafından iç kulak sıvı birikmesi için reçete edildiği sıklıkla görülür. Yetişkinlerde nefes darlığı ve alerjik reaksiyon durumlarında kullanımı daha yaygındır.

Singulair aile hekimi yazabilir mi

Montelukast Aile Hekimi Yazabilir mi

Bilindiği üzere belirli ilaçları uzman hekimler yazabilir diye bir düzenleme oldu. Bununla birlikte montelukast ilacı kimler yazabilir diye merak ediyorsunuz. Özellikle belirtmemiz gerekir ki aile hekimi uzman olmadığı için bu ilacı reçete edemez. Peki onun yerine Montelukast ilacı kimler reçete edebilir? Antistaminik içerikleri olan bir ilaçtır. Bu kombinasyonel rahatsızlıkların tedavisinde reçete edilebilir.

Bu nedenle aşağıdaki uzman hekimler ilgili ilacı reçete edebilir:

  • Kulak Burun Boğaz bölümü uzman hekimleri
  • İç hastalıkları bölümü uzman hekimleri
  • Çocuk hastalıkları ve Çocuk sağlığı hekimleri
  • Göğüs hastalıkları hekimleri
  • Alerji alanında uzmanlığı bulunan hekimler

Bu hekimler montelukast reçete edebilir. Ancak uzun süreli kullanıma ihtiyaç. Duyulduğu zaman gene aynı branşlar tarafından rapor çıkarılabilir. Rapora dayanarak, aile hekimleri de bu ilacı reçete edebilir. Bu ilacı alabilir raporu olmayan hastalara ne yazık ki bu hususta aile hekimleri ilgili ilacı yazamaz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.