E-Nabiz

Özel diş hekimi antibiyotik yazabilir mi?

28.01.2022
Özel diş hekimi antibiyotik yazabilir mi?

Özel diş hekimi antibiyotik yazabilir mi, aile hekimi diş için antibiyotik yazabilir mi ve Diş hekimi hangi ilaçları yazabilir gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Antibiyotikler bakteri enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılan ilaçlardır. Bakteriler vücudun her yerinde enfeksiyona yol açabilirler.

Özel diş hekimi antibiyotik yazabilir mi?

Bakteri enfeksiyonlarının sık görüldüğü yerlerden bir tanesi de dişlerdir. Ağız ve diş sağlığı, beden sağlığının yapı taşlarından biridir. Mikroorganizmaların vücuda giriş yerlerinden biri olan ağız, düzenli bakım ile temiz ve sağlıklı tutulmalıdır. Ağız ve diş içerisinde bir enfeksiyon olduğunda bunun vücuda yayılmaması için acil olarak tedavi edilmesi gerekir.

Ağız ve dişte enfeksiyon ve şişlik durumunda ilk başvurulması gereken yerler diş hekimleri olmalıdır. Diş hekimleri özel hastanelerde ya da devlet hastanelerinde görev yapabilirler. Bu hekimlerin antibiyotik yazma yetkisi de bulunmaktadır. Diş hekimine gidilemediği durumlarda aile hekimi de enfeksiyon için antibiyotik yazabilir. Özel diş hekimleri de antibiyotik yazabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.