E-Nabiz

Singulair Aile Hekimi Yazabilir mi

31.05.2022
Singulair Aile Hekimi Yazabilir mi

Singulair nedir dediğinizi duyar gibiyim. Singulair film kaplı bir tablettir. İçeriğinde montelukast sodyum bulunmaktadır.

Singulair Ne Zaman Kullanılır

Yıl boyunca, devam eden mevsimsel alerjik semptomların giderilmesi için kullanılır. Ani astım ataklarının tedavisinde, saman nezlesi, alerjik rinit, egzersize bağlı astım semptomlarını hafif atlatmak için singulair tablet kullanılır.

Hapşırık, burun akıntısı ve kaşıntısı durumlarını kontrol altına almak için sıklıkla kullanılır.

Singulair ne zaman kullanılır sorusuna verilen cevap; astım, alerjik rijit ve egzersiz kaynaklı bronkokonstriksiyon durumlarında kullanılan ilaç olduğudur.

Astım hastaları 10mg’lık tabletlerden akşamları günde bir kez gece kullanır. Çünkü astım semptomları özellikle geceleyin daha kötüdür. Alerjik rijit hastaları ise, 10mg tabletten günde bir kez içmelidir. Egzersiz yapanlar ise, 10mg’lık tabletten egzersizden 2 saat önce alınmalıdır.

Aile hekimi alerji ilacı yazabilir mi

Singulair’in Yan Etkileri Nelerdir

Singulair ilacının olası yan etkilerinden bahsedecek olursak; kulak, boğaz, karın ağrısı, baş ağrısı, öksürük, ishal, kırmızı kaşıntılı gözler, göğüste yanma hissinin oluşması, ateştir. Bazen de uyuşma, uyku sorunu, anksiyete şeklinde ruh hali değişiklikleri oluşur. Ruh hali değişikliğinin yaşanması, acilen doktora danışılmasını gerektiren bir durumdur.

Aile Hekimi Singulair Yazabilir mi

Çoğu zaman astım hastalığı alerjik rinit ile beraber seyretmektedir. Bu nedenle bu ilaç; iç hastalıkları, kulak burun boğaz (KBB) hekimleri, göğüs hastalıkları uzmanları, alerji uzman hekimleri tarafından yazılmaktadır. Aile hekimleri de uzman hekimlerin raporunu görmek şartıyla singulair tabletini yazabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.