E-Nabiz

Mhrs iş Başvurusu nasıl yapılır

01.03.2022
Mhrs iş Başvurusu nasıl yapılır

Merkezi Hastane Randevu Sistemi yani kısaca MHRS iş başvurusu nasıl yapılır, aranan kriterler nelerdir hakkında tüm detayları başvuru yapacak adaylar için araştırdık ve bu yazımızda bahsedeceğiz. MHRS sistemi bilindiği gibi muayene olmak istediğiniz hekimden online olarak ya da 182’yi arayarak randevu alabilmek için oluşturulmuş bir sistemdir. MHRS’de çalışabilmek için başvuru sırasında aranan bazı kriterlere sahip olmanız gerekmektedir. Bu kriterleri sağlamayan adayların iş başvurusunda bulunma hakkı olmamaktadır. Tüm şartlara uyan adaylar ise başvuru ekranına girerek online olarak dolduracakları form ile başvurularını yapacaklardır.

Mhrs iş Başvurusu nasıl yapılır

MHRS iş başvurusu için adaylarda aranan şartlardan kısaca bahsedecek olursak, ilk şart kişinin nereden mezun olduğudur. Lisans, ön lisans ya da lise mezunu olunması dışında başvuru kabul, edilmemektedir. Diğer aranan şartlar MS Office programlarını çok iyi bir şekilde kullanılması, askerliğin yapılmış ya da 2 yıl tecilli olmasıdır. Ayrıca telefonla düzgün diyalog kurulabilmesi ve iyi bir iletişim sağlanması, düzgün bir diksiyona sahip olunması, zaman kavramı olmadan farklı çalışma saatlerine adapte olunabilmesi de diğer aranan özellikler arasındadır.

MHRS’de çalışabilmek için karşısındaki kişiyi doğru yönlendirmek, gereken kampanyaları haber vermek, yeniliklerden haberdar etmek oldukça önemlidir. Randevu almak için arayan kişilere en doğru bilgileri sağlamak ve istediği hekime randevu tarihi verdikten sonra güzel bir diyalog ile telefonu kapatmak bu sistemde çalışanların uyması gereken kurallardır. Yukarıda saydığımız tüm özelliklere sahip olan adaylar MHRS’de çalışabilmek için başvuruda bulunabileceklerdir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.