E-Nabiz

E Nabız pet sonucu nasıl öğrenilir ?

25.12.2021
E Nabız pet sonucu nasıl öğrenilir ?

Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü ve Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü Veri Yönetimi Daire Başkanlığı, Kanser Daire Başkanlığı iş birliğiyle ‘’Ulusal Kanser Tarama ve Bilgilendirme’’ e nabız taslağı hazırlanmış ve ilk testleri yapılarak vatandaşın hizmetine sunulmuştu.

E Nabız Pet Sonucu Nasıl Öğrenilir ?

Sağlık bakanlığı tarafından geliştirilen e nabız uygulaması vatandaşın geçmiş randevularını, gelecek randevularını, radyoloji görüntülerini, test sonuçlarını, raporlarını, organ bağışlarını, reçete ve alerji bilgilerini gibi tüm sağlık verilerine ulaşabileceği halk sağlığı uygulamasıdır.

Ulusal kanser tarama standartları düzeyinde vatandaşın bu konuda bilinçlenmesi için ve kanser taramalarında aktif rol oynamaları için hazırlanan Ulusal Kanser Tarama Standartları bilgi verici mesajlar e nabız uygulaması girişinde kullanıcının ana sayfasında yayınlanır. Bu bilgilendirme mesajları vatandaşın yaşına, cinsiyetlerine göre belirlenip belirli periyotlarla yayınlanır.

Pet Testi Nedir?

Organlar konusunda anatomik, metabolik bilgileri bir arada sunan PET/CT cihazlarının bir araya gelmesi ile oluşan görüntülenme sistemidir. Pet dokuların ve organların nasıl işlediğini gösterir. Pet taraması kanser, kalp ve beyin bozuklukları başta olmak üzere farklı rahatsızlıkların belirlenmesi ve değerlendirilmesinde önemlidir. Pet taramasında görüntülenme sağlanması için radyoaktif ilaç kullanılır.

Pet taramasının yapılma amacı:

 • Kanserin belirlenmesi
 • Kanserin dağılıp dağılmadığının belirlenmesi
 • Kanser tedavisinin işe yarayıp yaramadığının belirlenmesi
 • Kanserin nüks edip etmediğinin belirlenmesi

Pet Taramalarında Görülebilecek Kanser Türleri:

 1. Meme Kanseri
 2. Kolorektal Kanser
 3. Beyin Tümörü
 4. Serviks-Rahim Ağzı Kanseri
 5. Baş ve Boyun Kanseri
 6. Lenfoma Kanseri
 7. Yemek Borusu Kanseri
 8. Akciğer Kanseri
 9. Melanoma Kanseri
 10. Prostat Kanseri
 11. Tiroid Kanseri

Pet taramalarınızın görüntülerini alanında uzman bir doktor tarafından görüntülenir ve yorumlanır. Daha sonra doktorunuz tarafından bu bulgular rapor edilir.

E Nabız pet sonucu nasıl öğrenilir 2
E Nabız pet sonucu nasıl öğrenilir 2

E Nabızdan Tahlil Sonucumu Nasıl Öğrenebilirim?

E nabız sayfasına e devlet şifreniz ve T.C kimlik numaranız ile giriş yapıyorsunuz. E nabız sistemine girişiniz yoksa e devlet üzerinden veya aile hekiminize telefon numaranızı onaylatarak giriş yapabilirsiniz. E nabız resmi ana sayfasına giriş yaptıktan sonra aşağıda bulunan tahlillerim sekmesinden tahlil sonuçlarınıza bakabilirsiniz. Raporlarınıza ulaşabilirsiniz. Dilerseniz geçmişte yaptırmış olduğunuz tahlillerinizle kıyas yapabilirsiniz. Aynı zamanda radyoloji görüntülerinize de buradan ulaşabilirsiniz veya değerlendirme de bulunabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.