E-Nabiz

Aile hekimi tansiyon ilacı yazabilir mi

05.03.2022
Aile hekimi tansiyon ilacı yazabilir mi

Aile hekimi tansiyon ilacı yazabilir mi, tansiyon ilacını hangi doktor yazabilir, tansiyon ilacı reçetesiz alınır mı, ve tansiyon ilacı raporu hangi doktor yazar gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Birçok yerde uzman hekim olmadığını da düşünürsek aile hekimlerinin tansiyon ilaçları yazıp yazamayacağı merak konusu olmuştur. Yazımızda bu konuyu irdeleyeceğiz. Sizlerin aklında soru işareti kalmaması için aile hekimlerinin tansiyon ilaçları yazıp yazmayacağının cevabını vereceğiz. Yüksek tansiyon şüphesi olan kişiler, kardiyoloji veya dâhiliye poliklinikleri ile iletişime geçmelidir. Tansiyon bozukluklarının tanı ve tedavisi için öncelikle dâhiliye bölümü ile iletişime geçilmesi en doğrusudur.

Aile hekimi hangi ilaçları yazamaz?

  • Ketakonazol adı verilen etken madde içeren şampuan şeklinde bir ilaç ancak dermatolog tarafından yazılabilir. Doktor bunu yapamaz. (18 Mayıs 2018’den itibaren)
  • Daha önce dermatolog tarafından reçete edilmeyen topikal antifungal ajanlar, bir pratisyen hekim tarafından reçete edilemez.
  • Uzman görüşü gerektiren nörolojik ve psikiyatrik ilaçlar, uzman raporu olmaksızın pratisyen hekim tarafından reçete edilemez.

İşin özünde aile hekimi uzman raporu gerektiren herhangi bir ilacı yazamaz. Bu tip ilaçlar için aile hekimine başvuran hastaları aile hekimi uzmanlara yönlendirmek ile görevlidir. Süreçte hastanın durumu ne kadar ağır olursa olsun yine de aile hekimi bu ilaçları yazamamaktadır.

Aile hekimi tansiyon ilacı yazabilir mi?

Tansiyon ilaçları uzman hekim raporu ile yazılabilen ilaçlardır. Dolayısıyla ilaçları aile hekiminize yazdırabilmeniz için öncesinde uzman hekiminizden rapor almanız gerekmektedir. Netice olarak aile hekiminiz uzman doktor raporu olmadan tansiyon ilaçlarınızı reçelendiremeyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.