E-Nabiz

Aile hekimi dinlendirici gözlük yazabilir mi

03.03.2022
Aile hekimi dinlendirici gözlük yazabilir mi

Aile hekimi dinlendirici gözlük yazabilir mi, dinlendirici gözlük nedir, doktor hangi durumlarda gözlük verir, ehliyet için göz muayenesi aile hekimi, dinlendirici gözlük reçetesiz alınır mı, dinlendirici gözlük diye bir şey var mıdır ve aile hekimi göz derecesine bakar mı gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Günümüzde teknolojinin hayatımızın her alanına dahil olması, sağlığımıza olumsuz etkilerini de beraberinde getirmektedir. Bu olumsuz etkilerin en önemlilerinden biri göz sağlığımızın tehlike altında bulunmasıdır. Bu durum gün içerisinde saatlerce telefon ve bilgisayar ekranlarına bakarak yaşar hale gelmemizin doğal bir sonucudur.

Göz sağlığımızın tehdit altında olduğunu genellikle göz yorgunluğu, bulanık görme, çift görme, çeşitli görme bozuklukları vb. gibi problemler meydana geldiğinde hissederiz. Bu neviden göz problemleri yaşadığımız zaman aklımıza gelen ilk seçenek ‘dinlendirici gözlük’ kullanmaktır. Peki ‘dinlendirici gözlük’ diye bir şey var mıdır? Şayet dinlendirici gözlük diye bir şey varsa aile hekimi tarafından reçete edilebilir mi?

Dinlendirici gözlük nedir? Dinlendirici gözlük diye bir şey var mıdır?

Hiçbir göz kusuru olmayan kişilere, göz yorgunluğuna iyi geldiği iddiasıyla ‘dinlendirici gözlük’ adıyla piyasada gözlük satıldığına sıklıkla şahit olmaktayız. Halk arasında da düşük numaralı gözlüklere dinlendirici gözlük denildiği görülebilmektedir. Esasında, dinlendirici gözlük diye bir şey yoktur. Bu isimle satılan gözlükler genelde 0.25 0.50 gibi düşük numaralı gözlüklerdir. Ancak gözü sağlam olan kişilerin göz kusurları olmadığı halde düşük numaralı gözlük kullanması sağlıklı bir durum değildir. Gözlük kullanılması için gözü bozuk, eş deyişle göz kusuru sahibi olunması gerekir.

Aile hekimi dinlendirici gözlük yazabilir mi?

Aslında dinlendirici gözlük diye bir şey olmadığından az önce bahsettik. Dinlendirici gözlük olduğu zannedilen düşük numaralı gözlüklerin ise aile hekimi tarafından reçete edilmesi doğru değildir. Göz kusurlarının tespiti için gereken göz testlerinin aile hekimliklerinde yapılma imkanı yüksek değildir. Zira göz çok önemli bir organdır ve göz kusurlarının göz hekimlerince muayene edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.