E-Nabiz

E-Nabız nedir kısaca

14.12.2021
E-Nabız nedir kısaca

E- Nabız Nedir?

E- Nabız vatandaşların ve sağlık meslek gruplarının sağlık kurumlarından toplanan verilerin internet ya da mobil cihazlardan ulaşabildikleri sistemdir. Sağlık hizmetlerinin iletişim teknolojileri yoluyla sunulması anlamına gelen Tele-Tıp gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Tele-tıp alanının en güzel örneklerinden olan E- Nabız sistemi 2015 yılında kullanıma girdi. Nerede muayene, tetkik ya da tedavi olursanız olun verilerinize istediğiniz her yerden siz ve izin verdiğiniz taktirde hekiminiz ulaşabilir.

E-Nabız’ a Nasıl Giriş Yapabilirim?

E- Nabız sistemine girmek oldukça basit. Sisteme internetin olduğu bilgisayarınızdan ve mobil cihazlarınızdan girebilirsiniz. Ayrıca mobil cihazlarınıza E-Nabız uygulamasını da indirebilirsiniz. İnternet aracılığı ile girmek içinse https://enabiz.gov.tr/ adresine tıklayın. Sisteme girmek E- Devlet kapısı üzerinde ve aile hekiminizden alacağınız tek kullanımlık şifre ile mümkün. T.C. kimlik numaranızı yazdıktan sonra E-Devlet Şifresi, E-İmza veya Mobil imzanızı kullanarak giriş yapabilirsiniz.

E-Nabız’ a Nasıl Giriş Yapabilirim?

Eğer E-Devlet şifreniz yoksa sisteme girebilmek için diğer yol aile hekiminiz yardımıyla olmaktadır. Aile hekiminize telefon numaranızın kaydını yaptırarak, telefonunuza gelecek kısa mesajdaki erişim kodu ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Nabız’ da Hangi Verilere Ulaşabilirim?

Sisteme ilk giriş yaptığınızda önünüze çıkan ilk sayfada olduğunuz son iki muayeneye ulaşabilirsiniz. Muayeneyi değerlendirip yorum yapabilir, hekiminizin ismini ve koyduğu tanıyı görebilirsiniz. Ayrıca hekiminizin yazdığı reçetenin numarası ve içeriğine bakabilirsiniz.

E- Nabız sisteminde ‘’Sağlık Profilim’’ alanında daha önceden eklediğiniz tansiyon, kan şekeri, nabız, kilo ya da mobil cihazınızdan aktarılan verilerinizi görebilir dilerseniz hekiminizle paylaşabilirsiniz.

Sistemde profil bilgilerim alanında şifre güncelleyebilir, yaşadığınız yeri, kan grubu, e-posta, cep telefonu bilgilerinizi kaydedip değiştirebilirsiniz.

E-Nabız’ da Hangi Verilere Ulaşabilirim?

Yukarıda eğer isterseniz hekiminiz bilgilerinizi görebilir demiştik. Menüden “Paylaşım Seçenekleri” nde “Hiçbir hekim verilerimi görmesin (SMS kodu veya şifrematik ile onay zorunlu)”, “Aile hekimim verilerimi görsün”, “Muayene olduğum hekim verilerimi görsün”, “Muayene olduğum hastanedeki tüm hekimler verilerimi görsün”, “Sağlık Bakanlığındaki tüm hekimler verilerimi görsün” seçeneklerinden birini tıklayarak verilerinizi hangi hekimlerin görmesini istediğinizi ayarlayabilirsiniz.

E-Nabız sisteminin en güzel özelliklerinden biri de hastane randevularınızı buradan alabilirsiniz. Randevu al butonuna bastığınızda Merkezi Hekim Randevu Sistemine yönlendirilerek randevunuzu kolaylıkla alabilirsiniz.

Sistemde görüntüleyebileceğiniz diğer veri ise daha önce muayene olmaya gittiğiniz tüm sağlık tesislerini görüntüleyebilirsiniz. Bu ziyaretlere ilişkin reçeteleri detaylarıyla birlikte görebilirsiniz. Hekimleriniz tarafından yazılan raporlara, yapılan kan, idrar gibi tahliller ile çektirmiş olduğunuz görüntü ve raporlarınıza kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bunlar sayesinde farklı hastaneye ya da hekime gittiğinizde tekrardan bu işlemlerin tekrarlanmasına gerek kalmıyor. Sistem sayesinde kan ve kemik iliği bağışçısı olabilir ve tercihlerinizi değiştirebilirsiniz.

Sistemin acil durumlar için de sağlık personellerinin işini kolaylaştırabilecek ve size daha hızlı müdahale edilmesine olanak sağlayacak ‘’Acil Durum Notlarım’’ bölümüne notlar ekleyebilirsiniz.

Ayrıca vücudunuzda oluşan yara, şişlik gibi semptomların fotoğrafını çekerek hekiminizin görebilmesi için ‘’Dokümanlarım’’ bölümüne yükleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.