E-Nabiz

E Nabız filyasyon raporu

23.12.2021
E Nabız filyasyon raporu

Filyasyon; En geniş anlamıyla kaynak arama anlamına gelmektedir. Tıp terimi olarak ise bir salgın hastalığın çıkış noktasını aramak ve hastalığı kontrol altına almak ve yayılma hızını azaltmak için yapılan çalışma anlamına gelmektedir.

E Nabız Filyasyon Raporuna Nasıl Ulaşılır?

Covid-19 salgın hastalığının tüm dünya geneline yayılmasıyla birlikte Sağlık Bakanlığı yeni uygulamaları hayata geçirmiştir. Filyasyon ekibi de bu yeni uygulamalardan biridir. Covid-19 belirtilerini kendinde gözlemleyen hasta bir sağlık kuruluşuna başvurarak hekimin uygun gördüğü PCR testi, kan tahlili gibi tetkikleri vererek tekrar evine döner. Test sonucu Negatif çıkana kadar hatta mümkünse hastalık belirtileri ortadan kalkana kadar ev ortamında karantinada bulunmalıdır. Test sonucunun pozitif çıkması halinde Sağlık Bakanlığı uygulaması olan hasta takip sistemi yani E Nabız üzerinden hasta bilgilendirilmektedir. Sağlık kuruluşunun bilgilendirmesiyle filyasyon ekibi pozitif vaka olan hastanın evine ulaşır ve hastanın durumunu kontrol eder. Ekip hastayı ayakta muayene ederek kontrol sağlar. Gerekli gördüğü hallerde ilaç tedavisi ve hastaya özel tavsiyelerde bulunur. Hastanın durumunun ağır olması halinde ise ambulans ekibi çağırılarak hasta uygun bir hastaneye tedavi için yatışı sağlanır.

Hasta veya temaslı olan vatandaşların karantina süresi boyunca evlerinde ve sağlıklı kişilerden ayrı, izole edilmiş ortamda bulunmaları gerekmektedir. Bu süre boyunca çalışan hastaların ve temaslı olan vatandaşların iş yerlerine bildirmek üzere iş görmezlik raporuna ihtiyaçları vardır. Bu iş görmezlik raporu pozitif vakalar için test verdiği gün sıfırıncı gün olarak kabul edilmek şartıyla bir sonraki günden başlamaktadır. Temaslı kişiler için ise son temas tarihi sıfırıncı gün kabul edilmekle birlikte bir sonraki günden itibaren 14 gün sürmektedir. Hastane yatışı olmayan veya temaslı olup testi negatif çıkan kişilerin İş görmezlik raporunu sağlık bakanlığının uygulamalarından biri olan FITAS programı ile filyasyon ekibi hekimi tarafından düzenlenmektedir. İş görmezlik raporunun filyasyon ekibi tarafından düzenlenmesi için ekip içerisinde hekim olması gerekir. Bu raporu e nabız üzerinden ulaşılabilinir.

E Nabız sistemi ile bilgisayar üzerinden filyasyon raporuna ulaşmak için;

  • E nabız kullanıcı TC. Kimlik numarası ve şifresi ile giriş yapılır.
  • Kullanıcı ana sayfasında sol köşede dik bir panel şeklinde oluşturulmuş menü kısmından “Raporlarım” sekmesine tıklanır.
  • Kullanıcının sahip olduğu raporlar bu sekmede listelenir.
  • İş görmezlik yazan bölümün karşısında “pdf” yazan renkli bir buton bulunmaktadır. Butona basıldığında iş görmezlik raporu bilgisayara kayıt olunur ve istenildiği takdirde yazdırılarak fiziki bir şekle getirilebilinir.

E Nabız sistemi ile akıllı telefon üzerinden filyasyon raporuna ulaşmak için;

  1. Kullanıcı akıllı telefonuna E Nabız uygulamasını yüklemiş olmalıdır.
  2. Kullanıcı akıllı telefonundan, TC kimlik numarası ve şifresi ile sisteme giriş yapar.
  3. Paneli aşağı doğru kaydırdığında “Raporlarım” bölümüne tıklanır.
  4. Listelenen raporlardan iş görmezlik raporu bulunur.
  5. İstenildiği takdirde iş görmezlik raporu yazısının yanındaki Ataç işaretine tıklanarak belge telefona kaydedilebilinir, başka kullanıcılarla paylaşılabilinir.
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.