E-Nabiz

Aile Hekimi Her İlacı Yazabilir mi

10.05.2022
Aile Hekimi Her İlacı Yazabilir mi

Aile hekimleri bir mahallenin sakinlerini sağlıkla ilgilendiren konularda kendisine danışıp uzman hekimler veya sağlık sorununun ne derece olduğunun teyidi ile beraber kişileri ilgili kuruma yönlendiren veya gerektiğinde kendisinin yetkileri ve donanımı dahilinde muayene ve ilaç yazdırabilen, idare eden memurdur.

Kısacası bir muhitte, hastalık olduğunda veya doktor tavsiyesiyle kullanılan ilacın reçetesini yazan ilk yardım insanıdır. Bugün sizler için hazırlamış olduğumuz bu yazımıza, son zamanlarda arama motorlarında sağlık ile ilgili konularda en çok aratılanlar arasında olan aile hekimi her ilacı yazabilir mi? Sorusuna cevap vereceğiz. Dilerseniz vakit kaybetmeden başlayalım.

Aile hekimi hangi ilaçları yazamaz yazımıza da göz atabilirsiniz.

Aile Hekimi Her İlacı Yazabilir mi

Öncelikle aile hekimleri ağır tıbbi gereksinim isteyen ilaçları cerrah onayı olmadan yazamaz. Ancak bazı insanlarımız kendilerine bunu tedarik edebilmek için ısrarla diretirler. Bu durumda aile hekiminin yapabileceği hiçbir şey yoktur. Çünkü sağlık bakanlığının aile hekimlerine vermiş olduğu bazı yetkiler ve bunun yanında bazı sınırlandırmalar var. Örneğin bir vatandaş, nasıl aile hekimine gidip ameliyat edin beni diye rica etmiyorsa, aynı durum tehlike riski barındıran ağır ilaçların ısrarla yazılmasını istemek için de geçerli. Bir düşünsenize aile hekiminin ameliyata girdiğini, Bir cerrah kadar donanımlı olmadığı için sonuç felaket olabilir ve hastanın ölümü ile bitme olasılığı yüksek. Tam tersi şekilde hastanın doktor kontrolünden geçmeyip kendi istediği ilacı yazdırabilmesi de ölümcül sonuçlar doğurabilir, yanlış bir ilaç kullanmak sağlığınızdan edebilir.

Bu yüzden aile hekimi her ilacı yazabilir mi sorusuna net cevabımız elbette hayır. Eğer bir hastalığınız var ise ilgili kuruma mutlaka müracaat edin ve ilgili doktor kontrolünden geçtikten sonra kendisinin yönlendirmesiyle ilaç alın bunun dışında ilaç kullanmayın geri dönülemez problemler yaşayabilirsiniz

Peki aile hekimi hangi ilaçları yazabilir dediğinizi duyar gibiyim, ilgili yazıdan hangi ilaçları yazabildiğine bakabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.