E-Nabiz

Cedrina aile hekimi yazabilir mi

29.03.2022
Cedrina aile hekimi yazabilir mi

Cedrina aile hekimi yazabilir mi, aile hekimi psikiyatri ilaç yazabilir mi, cedrina 25 50 75 mg kullananların yorumları, cedrina uyku ilacı kaç saat uyutur ve cedrina nedir gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Cedrina psikiyatrik rahatsızlıkları olan hastaların kullandığı ve mutlaka uzman doktor tarafından reçete edilen bir ilâçtır.

Cedrina aile hekimi yazabilir mi?

Psikiyatri hastalarının ilâçlarını kullanmaları genellikle 3 aydan daha uzun bir süre almaktadır. Her defasında aynı ilâcın reçete edilmesi için uzman hekime görünmek, özellikle kırsalda yaşayan hastalar için zordur, hem de maddi açıdan sorun teşkil etmektedir. Bu nedenlerden dolayı devlet, 3 aydan daha uzun süreli psikiyatri ilaçlarının kullanımının zorunlu olduğu hastalar için, uzman hekimin raporuna dayandırılması kaydıyla aile hekimlerinin psikiyatri ilaçlarını yazabilmesine imkân tanımıştır.

Özellikle uzman hekimin olmadığı veya uzak mesafede olduğu yerlerde yaşayanlar için; aile hekimlerine psikiyatri ilaçlarını yazma hakkı verilmesiyle, önemli bir soruna çözüm getirilmiştir.

Cedrina nedir?

Etkin maddesi Ketiapindir. Ambalaj biçimi; 30 ve 60 film kaplı tabletler şeklindedir. Depresyonlu hastaların özellikle şizofreni hastalarının tedavisinde kullanılır. Beyindeki nörokimyasal bozuklukların tedavisini sağlamak için kullanılan bir ilaçtır. Depresyon içinde olan hastaların duygu durumları genellikle aşırı heyecan ve coşku doludur; bu ruh hali içndeyken düşünceler akışkan ve çok hızlı bir şekilde aklından geçer, uyku uyuyamazlar veya bunun tam tersidir. Hayatında hiçbir heyecan, coşku hissedemez; karamsar, enerjisi yok denecek kadar az, bitkin, mutsuzdur. Bazen bu kişiler, halüsünasyon (korkutucu düşünceler, sesler) görürler.

İlâcın düzenli kullanılması durumunda; insanda uyku, baş ağrısı yapması gibi yan etkileri vardır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.