E-Nabiz

Avusturya doktor maaşı

23.08.2023
Avusturya doktor maaşı

Avusturya Avrupa ülkelerinden birisidir. İstihdamın yüksek olduğu bu ülkede para birimi olarak Euro kullanılmaktadır. Ekonomi çok iyi seviyededir ve nerdeyse çoğu kimse ekonomiden şikayetçi değildir. Eğitim seviyesi de gelişmiş olan Avusturya nitelikli öğrenci yetiştirmek için kaliteli üniversitelerinde öğrencilerine eğitim vermektedir.

Ülke vatandaşlarının sadece sınav odaklı olup en iyi maaşa sahip olan mesleği seçmemesi ve öğrencinin ilgi ve yeteneklerine göre meslek seçmesi için çaba göstermektedir. Asgari ücret oldukça fazla olmasına karşın da ülkede asgari ücretle geçinen sayısı da fazla değildir. Ortalama olarak Avusturya’da asgari ücret 1500 euro yakınlarındadır. Bu paraya ek olarak ülke çocuk yardım parası, öğrenci okul, parası vb. yardımlarda da bulunmaktadır.

Avusturya’da doktor maaşları da yüksek seviyededir. Üniversiteden mezun olduktan sonra tıp öğrencileri hemen göreve geçerek en düşük 1500 euro en çok ise 15.000 euroya kadar alabilmektedir. Tıpçılar için ortalama bir doktor maaşı ise 5500 euro kadardır. Bir doktorun çalışmak isteyeceği en istihdamlı ülkelerden birisi olan Avusturya sağlık sektöründe oldukça gelişmiştir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.