E-Nabiz

Avodart aile hekimi yazabilir mi

30.03.2022
Avodart aile hekimi yazabilir mi

Avodart Alfa redüktaz enzim inhibitörleri ismi verilen ilaç grubunda yer almaktadır. Prostat büyümesi olan erkeklerin tedavilerinde kullanılmakta olan bir ilaçtır.

Avodart Nedir? Avodart Ne İçin Kullanılır?

Avodart iyi huylu prostat büyümelerinde üretrayı çevrelemekte olan idrar torbasının alt kısmında yer alan prostat bezinin kansere bağlı bulunmayan büyümesinden ötürü oluşmaktadır. Prostat büyümesi olan erkeklerde prostat bezi içinde olan idrar kanalına sıkıştıracak kadar büyür idrar kanalında sıkıştığı zaman idrardaki normal geçiş zorlaşır ve idrar yapmada zorluk, idrar akıntılarında zayıflık ve geceleri çok sık idrara çıkma, sıkışma, damlama, sızma, idrar torbasının da tamamen boşaltmadığı hissiyatını yaratmaktadır.

Avodart ilacını karaciğer yetmezliğiniz varsa 18 yaşının altında ve cinsiyetiniz kadın ise ve Avodart ilacının bileşenlerinden herhangi birisine alerjiniz var ise ilacı kullanmanız tavsiye edilmemektedir.

Avodart ilacının yan etkileri; kaşıntılı ve kabarık döküntüler, nefes almayı güçleştiren dudaklarda şişme ve çökme gibi yan etkileri bulunmaktadır. En etkin yan etkileri ise iktidarsızlık boşalmada zorluk, cinsel isteklerde azalma, göğüs büyümesi ve hassasiyeti tamsulosin ile birlikte kullanıldığında sersemlik yaratmaktadır.

Aile Hekimi Avodart İlacını Yazabilir Mi?

Aile hekimleri günümüzde birçok ilacı reçete edebilmektedir. Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge sayesinde aile hekimleri birçok dalda ilaç reçete edebilir reçete edebilir ve tedavilerini yürütebilmektedir.

Avodart ilacı kansere bağlı olan prostatların tedavilerinde kullanılır. Bu tür ilaçlar uzman doktorlarca reçete edilmektedir. Tedavisi yine uzman doktorlarca yürütülmektedir. Dolayısı ile Aile Hekimleri Avodart ilacını reçete edemez.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.