E-Nabiz

ASM kronik hastalık izlemi

18.01.2022
ASM kronik hastalık izlemi

ASM kronik hastalık izlemi, asm de kronik hastalık izlemi nasıl yapılmaktadır ve aile hekimliği kronik hastalık takibi gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Aile hekimliği, uzmanlık gerektirmeyen durumlarda müdahalede bulunabilmekte. İlaç yazma, muayene yapma, teşhis ve tedavi uygulamaları yapılmakta. Ancak risk taşıyan durumlar söz konusu olduğunda aile hekimi bir uzman doktor gibi hareket edebilmekte.

ASM kronik hastalık izlemi

Birinci basamakta yer alan aile hekimleri kronik hastalıklar konusunda izlenim hakkına sahip. Ancak söz konusu durum bulaşıcı olmayan hastalıklar başlığı altında yer alıyorsa yapılabilir. Riskin önlenmesi için doktor ASM kronik hastalıklar izleniminde bulunabilir. Erken teşhis hayat kurtarır bu slogana uygun davranmak gerekiyor.

Aile hekimleri, kalp damar hastalıklarının erken teşhis ile önlenebileceğini bilmekte bu yüzden izlenimin kısa süre içerisinde yapılması gerekmekte. 2019 yılında izlenimin aile hekimleri tarafından yapılması kararlaştırıldı. Ancak burada yer alan hekimler, birinci basamakta yer alan aile hekimleridir. Her aile hekimi kronik hastalıklarla ilgili izlenim yapamaz.

Kronik hastalıklar erken teşhis edilmediğinde ölüm, felçlik gibi hayatı olumsuz etkileyen durumlarla sonuçlanabilmekte. Bu nedenle kronik hastalıklarda izlenim büyük öneme sahip. Hayatı hiç etkilemese dahi kronik hastaların aile hekimlerine başvurması gerekir.

Kronik Hastalıklar Hayatı Nasıl Etkiler?

Ülkemizde genel olarak hastalıklara bakıldığı zaman neredeyse yüzde sekseninin kronik hastalıklardan kaynaklandığı görülmekte. Bulaşıcı olmayan ancak risk taşıyan hastalıklar arasında bulunan kronik hastalar kalp damar tıkanıklığı, diyabet, kanser ve solunum yolu tıkanıklığı gibi sorunlarla karşılaşmakta. İlerleyen zamanlarda hayatı olumsuz etkileyen bu hastalıklar aile hekimleri tarafından teşhis edilebilir.

Ülkemizde kalp krizinin gün geçtikçe arttığını görüyoruz. Peki bu durumun nedeni nedir? Hiç düşündünüz mü? Kalp krizi damar kaynaklı tıkanıklık sebebiyle olabileceği gibi stres kaynaklı da olabilir. Bu olumsuz durumun gerçekleşmemesi için yapılabilecek en mantıklı şey aile hekimliğine başvurmak olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.