E-Nabiz

Zyrtec Reçetesiz Satılır mı

12.02.2023
Zyrtec Reçetesiz Satılır mı

Zyrtec, alerjik nezle ve nedeni bilinmeyen kronik kurdeşen gibi durumlarda kullanılabilen bir ilaçtır. Etkin maddesi setirizin dihidroklorür’dür. İnsanlarda ortaya çıkan alerji belirtilerini azaltmaya yardımcı olabilir. Zyrtec reçetesiz satılır mı? Reçetesiz olarak satışı yapılmaz. Zyrtec şurup, oral damla ve tablet formlarında eczanelerde bulunur. Fakat iki yaşından küçük çocuklar için kullanımı önerilmez. Günde bir kez alınabilir. Yemekle birlikte veya aç karına alınabilir. Çok fazla alırsanız bazı yan etkileri ortaya çıkabilir. Bu yan etkiler genellikle şunlar olabilir. Hızlı kalp atışı, nöbetler, bilinç kaybı.

Zyrteç reçeteli mi? Zyrtec normal reçeteli ilaçlar grubunda yer almaktadır. Zyrtec’in etkileri 24 saat sürer. Zyrtec genellikle kişilerde ortaya çıkan soğuk algınlığı hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır, ancak soğuk algınlığı veya gribi rahatlatmaz.

Zyrtec Neden Yasaklandı

Zyrtec şurup neden yasaklandı diye soranlara, doktor kontrolünde verilmesi gereken bir ilaç olduğu için bazı ciddi zarar verici yan etkileri olduğu için devlet tarafından yasaklanmıştır.

Burun akıntısı, hapşırma ve kaşıntılı gözler gibi rahatsızlıkları hafifletmeye yardımcı olabilir. Zyrtec reçetesiz alınır mı? Bazı sinüs basıncı ve tıkanıklığına da yardımcı olabilirler. Ancak öksürüğü veya boğaz ağrısını gidermezler. Reçetesiz olarak kolaylıkla temin edildiği için bilinçsiz kullanım nedeniyle sağlık tehdidi olarak görülmüştür. Bu nedenle de bu ilaç Sağlık Bakanlığınca izlemeye tabi tutulup reçete ile verilen ilaçlar grubuna alınmıştır. Zyrtec eczaneden alınır mı? Doktorun talimatına göre kullanılması durumunda güvenlidir. Eczanelerde satışı olmaktadır ve reçeteniz bulunuyorsa eczaneden kolayca alabilirsiniz. Doktorunuzun önerdiği doza göre kullanmak yararlı olur.

Zyrtec Yasaklandı mı

Zyrtec ilaç hakkında insanlar bilgi sahibi olmak için araştırma yapıyorlar ve bu konu hakkında çevreden ve internetten bilgi edinmek için başvurdukları argümanlar farklılık gösterebilmektedir. Bunların başında da Zyrtec yasaklandı mı? Ve eğer yasaklandıysa Zyrtec neden yasaklandı? Gibi sorular merak konusu olmaktadır.

Bu soruları cevaplandıracak olursak hayır, Zyrtec henüz yasaklanmamıştır. Zyrtec, bir antihistaminik ilaçtır ve alerjik reaksiyonların semptomlarının önlenmesine yardımcı olur. Ancak, her ilaç gibi Zyrtec’in de bazı yan etkileri olabilir ve doktorunuzun tavsiyeleri doğrultusunda kullanmanız önerilir. Çünkü her ilaç gibi Zyrtec de kullanım dozu ve günlük alım miktarına göre etki etmektedir.

Sonuç itibariyle Zyrtec, ülkemizde henüz yasaklanan bir ürün değildir. Ve insanların tedavisi için kullanımda sakınca olmamaktadır.

Kaynak: https://www.ilacbu.com/zyrtec-neden-yasaklandi/

Zyrtec neden yasaklandı
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.