E-Nabiz

Anafranil aile hekimi yazabilir mi

16.03.2022
Anafranil aile hekimi yazabilir mi

Anafranil aile hekimi yazabilir mi, anafranil nedir, aile hekimi anafranil 10 mg anafranil 25 mg anafranil 50 mg anafranil 75 mg yazabilir mi gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Tıbbi tedavinin ilk basamağı olarak bilinen aile hekimi sağlık ocağında görev yapmakta olup, kayıtlı olan ailelerin tedavilerinin takibini yapmaktadır. Aile hekimi kendisine kayıtlı olan kişileri tedavi ederek belirli ilaçları yazabilmektedir. Fakat cilt, psikiyatri gibi uzmanlık isteyen dallarda ilaç yazabilme yetkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle uzmanlık isteyen bir hastalık için aile hekiminin ilgili branşa yönlendirmesi gereklidir.

Anafranil nedir?

Anafranil ilaci antidepresan grubunda olmakta ve depresyon, panik atak, dikkat eksikliği, travma sonrası stres bozukluğu gibi psikiyatrik rahatsızlıklarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Anafranil reçeteli olarak satılan, serotanin geri alım engelleyici (SSRI) grubunda bulunan trisiklik antidepresandır. Uzman tarafından rahatsızlığın derecesine ve ne olduğuna bağlı olarak 10 mg ile 150 mg arasında reçete yapılabilmektedir. En az 6 ay kullanım sonucunda etkisini göstermeye başlayan anafranil ilacının tam iyileşme sağlaması iki yıl kadar süre alabilmektedir. İlacın psikiyatri tarafından takip edilerek kullanım dozuna ve süresine karar verilmesi mühimdir.

Anafranil aile hekimi yazabilir mi?

Aile hekimi anafranil antidepresan ilacını yazabilir mi sorusuna cevap olarak psikiyatri raporu olmadan yazmasının mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Anafralin ilacını ancak psikiyatri dalında uzman doktor yazabilmektedir. Ancak uzman hekim ilaç için rapor verdikten sonra aile hekimi sınırlı kutu sayısı olarak anafranil ilacını yazabilir. Anafranil eczaneden reçetesiz ya da raporsuz olarak ücret karşılığı da alınamamaktadır. Ancak uzman hekimin verdiği rapor süresi içerisi reçete edilen anafranil ücretsiz olarak eczaneden alınabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.