E-Nabiz

Aile hekimi zatürre aşısı yazabilir mi

04.03.2022
Aile hekimi zatürre aşısı yazabilir mi

Aile hekimi zatürre aşısı yazabilir mi, zatürre aşısı kimlere yapılır, yetişkinlerde zatürre aşısı ne zaman yapılmalı ve zatürre aşısı aile hekimi yazabilir mi gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Covid-19 salgının ardından grip aşısı ve zatürre aşılarına talep artmıştır. Halk arasında zatürre olarak bilinen hastalık tıp dilinde pnömani bakterisi olarak adlandırılmaktadır. Zatürre hastalığı bir akciğer iltihabı durumudur. Bu nedenle zatürre hastalığından korunmanın en iyi yolu aşı olmaktır.

Zatürre Aşısı Kimlere Yapılır?

Zatürre aşısının 65 yaş üzeri vatandaşlara ve sağlık personellerine yapılması önerilir. Diğer zatürre aşısı yapılması önerilen kişiler aşağıda belirtilmiştir. Bunlar;

  • Böbrek, karaciğer kalp ya da diyabet gibi kronik rahatsızlığı bulunanlar
  • Dalağı tam fonksiyon çalışmayan kişiler
  • Kanser tedavisi alan kişiler
  • Sigara kullanan kişiler
  • Organ nakli geçiren kişiler
  • Bağışıklık yetmezliği bulunan kişiler
  • Beyin ya da omurilik sıvı kaçağı rahatsızlığı bulunanlardır.

Zatürre Aşırı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Zatürre hastalığından korunmanın en iyi yolu aşı olmaktır. Ancak iki tip zatürre aşışı bulunmaktadır. Birinci tip 2 yaş altındaki çocuklara yapılan aşılardır. İkinci tip ise 2 yaş üzerinde çocuk ve yetişkinlere yapılan aşılardır. Yapılan zatürre aşılarının çocuk ya da yetişkin fark etmeksizin 5 yıl koruma sağladığı kanıtlanmıştır.

Aile Hekimi Zatürre Aşısı Yazabilir mi?

Zatürre aşısı yaptırmak isteyen vatandaşların öncelikle aile hekimlerine başvurulmaları gerekir. Yapılacak başvurunun ardından Aile Hekimleri tarafından kişilerin zatürre aşısına uygun olup olmadığı belirlenir. Zatürre aşısına engel bir durum yoksa Aile Hekimi zatürre aşısı reçeteye yazabilir.

Pandemi Döneminde Zatürre Aşırı Yapılır mı?

Covid-19 hastalığının ortaya çıkması ile zatürre ve grip aşılarına talep artmıştır. Bunun en temel sebebi hastalıklara karşı koruyuculuğu artırmaktır. Uzman doktorlar tarafından belirtilen zatürre ya da grip aşıları, Covid-19 hastalığına karşı yeterli derecede koruma sağlamamaktadır. Ancak Aile Hekimleri tarafından reçete edilen zatürre aşısının ciddi bir yan yetkisi yoktur. Bu nedenle her mevsim güvenle zatürre aşısı yaptırılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.