E-Nabiz

Aile hekimi hasta bezi raporu verebilir mi?

31.01.2022
Aile hekimi hasta bezi raporu verebilir mi?

Aile hekimi hasta bezi raporu verebilir mi, aile hekimi hasta bezi reçetesi ve uzman aile hekimi hasta bezi raporu verebilir mi gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz.

Aile hekimi hasta bezi raporu verebilir mi?

Aile hekimlerinin raporlu ilaç ve ihtiyaçları yazma hakkı bulunmaktadır. Eğer ilaç, mama ve bez hasta ihtiyaçları rapor kapsamındaysa aile hekimi bez ihtiyacı üzerine reçete düzenleyebilmektedir. Ancak aile hekimi hasta bezi raporu çıkartma yetkisi bulunmamaktadır.

Hastalara hasta bezi raporu ancak uzman sıfatında üroloji ve nöroloji branş doktorları verebilmektedir. Hastanın bu ihtiyacının giderilmesi adına mutlaka devlet hastanelerine başvuru yapılması gerekmektedir. Raporun alınması ile birlikte düzenli olarak aile hekiminize hasta bezi reçetesi yazdırabilirsiniz. Elbette ki hasta bezi rapor durumuna çok dikkat edilmelidir. Rapor geçerli tarihlerde olmalıdır. Aksi halde rapor süresi geçen hastalara bez yazılması zorlaşmaktadır.

Aile hekimi hasta bezi reçetesi

Aile sağlığında bulunan aile hekimi hasta bezi reçetesi oluşturabilir. Hasta bezi raporu devlet hastanelerinden alınması gerektiği için aile sağlık merkezlerinde verilmesi imkansızdır. Aile hekimi yalnızca reçete onayı verebilmektedir. Hasta bezi raporu olan hastalarda aile hekimi iki aylık yani 249 adet hasta bezi yazabilmektedir. Reçete yazıldıktan sonra eczane veya medikallerden hasta bezi temin edilebilmektedir. Aile hekimlerinin hasta bezi rapor yetkisi olmasa da hastaların hayat standartlarını yükseltmek adına reçete yazma yetkisi bulunmaktadır.

Hasta bezi raporları devlet hastanelerinden alınmalıdır. Özel hastaneler de hasta bezi raporu çıkarılabilmektedir. Ancak özel hastanenin tam teşekküllü olması ve sağlık bakanlığınca rapor verme yetkisinin onaylanması gerekmektedir. Hasta bezi raporu çıkarttıktan sonra aile hekimi reçete verebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.