E-Nabiz

Ampisilin Antibiyotik mi

06.01.2023
Ampisilin Antibiyotik mi
Ampisilin muadiliAlfasilin, Ampisina, Makrosilin, Penbisin, Silina
Ampisilin reçetesiz eczane fiyatı24.57 TL
Barkod numarası8699517270307
Ampisilin endikasyonlarıİdrar yolu enfeksiyonu, solunum yolu enfeksiyonu ve menenjit’e endikedir

Daha çok penisilin olarak bilinen ampisilin en yaygın kullanılan bir antibiyotiktir. Bakteriyel enfeksiyonlara karşı güçlü bir ilaç olması sebebiyle sık sık tercih edilir. Ampisilin antibiyotik mi konusunu araştıranlar en etkili ve en yaygın olan antibiyotikle karşılaşırlar. Ampisilin bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonları tedavi etmekte kullanılır. Kemik ve eklem iltihapları, mesane ve böbrek iltihapları, kulak iltihapları, deri enfeksiyonları, akciğer enfeksiyonları, zatürre gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır.

Ampisilin bakterilerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı kullanılır, virüslerden kaynaklanan hastalıklarda kullanımı uygun değildir. Soğuk algınlığı ve grip tedavisinde kullanımı doğru değildir. Alerjik rahatsızlığı olanların da kullanmaması gereken bir antibiyotiktir. Ampisilin eczane fiyatı 27,41 TL’dir.

Ampisilin Kullananlar

Ampisilin kullanımında dikkat edilecek en önemli nokta ilaca karşı alerjik reaksiyon durumudur. Bazı kişilerin bu antibiyotik türüne karşı alerjisi vardır. Hekimler yazarken de bu durumu sorgulayarak reçete ederler. Alerjisi olup da Ampisilin kullananlar şöyle belirtilerle karşılaşırlar;

  • Vücutta ateş
  • Gözlerin sulanması
  • Vücutta kaşınma ve kaşınmaya bağlı döküntü
  • Nefes darlığı, hırıltı ve öksürük
  • Yüzde, dilde ve dudaklarda, göz kapaklarında şişkinlik

Ampisilin ne için kullanılır ve ne için kullanılmaz konularına açıklık getirmek gerekirse şunlar söylenebilir. Ampisilin bakterilerden kaynaklanan enfeksiyonların tedavi sürecinde kullanılır. Virüslerin yol açtığı soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonların tedavisinde kullanılması sakıncalıdır. Gereksiz ve yanlış antibiyotik kullanımı antibiyotiklerin direnç geliştirmesine sebep olarak tedavi sürecinin daha da uzamasına yol açar.

Benzer antibiyotik makalelerim

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.