E-Nabiz

Aile Hekiminin Yazabileceği Antidepresanlar

28.01.2022
Aile Hekiminin Yazabileceği Antidepresanlar

Aile hekiminin yazabileceği antidepresanlar, aile hekimi antidepresan yazabilir mi ve ruhsal bozuklukları ilacı aile hekimi yazabilir mi gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Aile hekimlerinin ilaç yazma yetkisi yapılan düzenlemelerle beraber sınırlandırılmıştır. Uzman hekimlerin yazabildiği bazı ilaçlar aile hekimleri tarafından yazılamamaktadır.

Aile Hekiminin Yazabileceği Antidepresanlar

Antidepresanlar da bunlardan bir tanesidir. Antidepresanlar, anksiyete, depresyon, panik atak, obsesif kompülsif bozukluk gibi bazı ruhsal bozuklukları tedavisinde kullanılan sakinleştirici etkili ilaçlardır. Bu ilaçlar uzman psikiyatri hekimlerinin kontrolü altında kullanılmalıdır.

Aile hekimlerinin antidepresan yazma yetkisi bulunmamaktadır. 2018 yılından önce aile hekimleri klozapin, olozapin, risperidon, amisülpirid, ketiapin, ziprasidon gibi bazı ilaçları yazarak yetişkin ve çocukların tedavisini başlatabiliyordu. Ancak 2018 yılı itibari ile bu yetki sınırlandırıldı. Aile hekimleri şu anda ancak uzman hekim raporu varlığında 2 kutuyu geçmemek şartı ile bu ilaçları yazabiliyor. Yani uzman hekimler psikiyatrik bozukluğu olan hastalar için tedaviyi başlatamıyor ancak uzman psikiyatri hekimi raporu varlığında bu ilaçları reçete edebiliyor.

Hastanın eğer düzenli kullandığı bir antidepresan varsa aile hekimine gidip bu ilacı yeniden yazdırabiliyor. Ancak hasta daha önce hiç uzman psikiyatri hekimi ile görüşmemiş ve ilaç için raporu bulunmuyorsa aile hekimi bu ilacı yazamıyor. Rapor varlığında aile hekimi trisiklik grubu ilaçları, tetrasiklik grubu ilaçları, SSRI grubu antidepresanları yazabiliyor.

Faydalı makale: 10 yıldır antidepresan kullanıyorum

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.