E-Nabiz

Aile hekimi sevki kaç gün geçerli

05.03.2022
Aile hekimi sevki kaç gün geçerli

Aile Sağlık Merkezlerinde bulunan aile hekimleri hasta sevki yapabilmektedir. Bazı hastalıkların teşhisinin koyulabilmesi veya kurul onayı gerektiren durumlarda aile hekimleri sevk kâğıdı vererek hastayı yönlendirebilmektedir. Aile hekimi sevki kaç gün geçerli tüm hastalar için önemli bir sorudur. Çünkü aile hekiminin yapmış olduğu sevkin belirli bir süresi bulunmaktadır. Eğer bu süre dolarsa sevk işleminin yapılması olanaksız hale gelmektedir. Aile hekimlerini sevk işlemlerini hastanın ikametgâh durumuna göre belirleyebilmektedir. Aile hekiminin tedavisi aile merkezinde olamayacak durumdaki hastaları devlet hastanesine sevk edebilmektedir. Bununla birlikte sevk edilmesi gereken hastaneyi de aile hekiminin kararındadır.

Aile hekimi sevki kaç gün geçerli

Aile hekimi hastaların tedavisinin yetersiz kaldığı durumlarda mutlaka devlet hastanesine sevk gerçekleştirmelidir. Ancak aile hekimi sevk kâğıdı süresi büyük önem taşımaktadır. Hastaların elindeki sevk kâğıdı ile devlet hastanelerine müracaat etmeleri gerekir. Aile hekimi sevk kâğıdı şehirler arası bir hastane üzerine veriliyorsa o zaman geçerlilik süresi üç gündür. Ancak aile hekimi şehir dışında bir hastaneyi uygun görüyorsa hasta için o zaman sevk kağıdının geçerlilik süresi beş gün olarak sınırlandırılmaktadır. Sevk kâğıdı süresini geçirmemek çok önemlidir.

Hasta sevk kâğıdı sayesinde direk muayene hakkı elde etmektedir. Ayrıca aile hekimine başvuran bir hastanın tedavisi aile sağlık merkezlerinde yapılamayacak ise kapsamlı bir devlet hastanesine yönlendirilmesi çok doğru olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.