E-Nabiz

Aile hekimi lens yazabilir mi?

27.01.2022
Aile hekimi lens yazabilir mi?

Aile hekimi lens yazabilir mi, lens almak için doktor muayenesi gerekir mi, aile hekimi hangi hizmetleri vermektedir, aile hekimi heyet raporu ve reçetesiz lens alınır mi gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Bir ilaca ya da bir sağlık hizmetine ihtiyacımız olduğunda ve hastaneye gitmenin gözümüze zor göründüğü zamanlarda hemen aklımıza aile sağlığı merkezleri gelir. Ancak aile sağlığı merkezine gitmeden önce ‘Aile hekimi hangi hizmetleri vermektedir?’ gibi sorulara cevap bulmamız gerekir.

Aile hekimi lens yazabilir mi?

Aile hekimi kendisine kayıtlı bulunan hastalar için danışmanlık ve rehberlik ile anne-bebek sağlığı gibi konularda hizmet vermektedir. Ayrıca aile hekimi, mevzuatta düzenlenmiş olan sağlık kuruluşları tarafından hastaya uygun görülen reçete ve sağlık raporu gibi belgeleri hazırlar. ‘Aile hekimi lens yazabilir mi?’ sorusunu yanıtını gelmeden önce lens kullanımıyla ilgili birkaç bilgilendirme yerinde olacaktır. Zira gözlerimiz en önemli organlarımızdan birisidir. Öncelikle uzman bir göz hekiminden randevu alarak göz muayenesine gitmelisiniz. Hastanede yapılacak olan çeşitli tetkikler sonrasında uzman hekimin görüşü olumluysa lens kullanmaya başlayabilirsiniz ancak lens kullanımıyla ilgili tüm hijyen kurallarına uymanız gerektiğini unutmayın. Sorumuza dönersek aile hekimleri uzman hekimler tarafından düzenlenmiş heyet raporlarının içeriğini kayıtlı bulunan hastalarına yazabilmektedir.

Aile hekimi heyet raporu

Kronik hastalığı olan kişiler sürekli olarak belirli ilaçları kullanmak durumundadırlar. Bu tür hastalar yetkilendirilmiş olan hastanelere yönlendirilmektedir. Hastanelerde uzman hekimler tarafından yazılan heyet raporlarına göre hastanın alması ya da kullanması gereken ilaçlar, protezler belirtilmektedir. Aile hekimi heyet raporunda yazan ilaçları ya da diğer sağlık gereçlerini yazabilmektedir. Lens ve gözlük gibi protezler için de heyet raporunuz bulunması halinde aile hekimi bu ihtiyaçlarınızı yazabilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.