E-Nabiz

Aile Hekimi MR İsteyebilir mi

04.04.2022
Aile Hekimi MR İsteyebilir mi

Aile hekimi MR isteyebilir mi ve MR için sakinleştirici ilaç isimleri nelerdir diye merak edenler için bu içeriği hazırladık. Sizler de MR konusunda bilgi sahibi olmak amacıyla içeriğimizi okuyabilirsiniz. Öncelikle MR için sakinleştirici ilaç isimleri olarak Efexor, Cipralex ve Prozac ilacını gösterebiliriz.

MR Hangi Koşullarda Çekilir

MR bir çeşit renklendirilmiş detaylı görüntülerdir. Yırtık şüphesiyle ya da kıkırdak, doku zedelenmelerinde MR görüntüsü istenir. Bel fıtığı, boyun fıtığı, karpal tünel sendromu, kübital tünel sendromu, deri altı tümör şüphesi, kemik enfeksiyonlarında ya da yumuşak doku enfeksiyonu, tümör gibi durumlarında MR görüntüsü ilgili hekim tarafından istenir. Bunun sonucunda da insan vücudunda var olan rahatsızlığın durumuna bağlı olarak MR çekilir. MR çekilmesinin hemen ardından sonuç anında çıkacaktır. Bu nedenle hekimler el ile muayene yerine artık yumuşak doku zedelenmelerinde dahi olsa MR görüntüsü isteyebilmektedir.

Aile Hekiminin MR İsteme Yetkisi Var mıdır

Aile hekiminin MR isteme yetkisi var mıdır konusuna kesin ve net bir açıklık getirmek gerekir. Aile hekimi kendi branşı gereğince kan tahlili isteme ve radyolojik tetkikler isteme hakkına sahiptir. Bu radyolojik tetkiklerin içerisinde röntgeni, tomografi ve ultrason da bulunmaktadır. MR da aynı şekilde radyolojik tetkiklerin içine girdiği için aile hekimlerine uzmanlığı alanınca MR görüntüsü isteme yetkisi verilmektedir. Bütün bunlara bakıldığı zaman, Sağlık Ocaklarında da tıpkı devlet hastanelerinde var olan tüm hizmetler bu kapsamda sunulmaktadır. Güvenilir bir şekilde sağlık ocaklarında da gerekli görüldüğü zaman bunlar istenir. Ancak Sağlık Ocaklarında bu tetkikleri yapacak durumlar olmadığı için ancak hastanelere sevk şeklinde yapılabilir. Yani aile hekimi MR isteme yetkisine sahiptir. Ancak çoğunlukla istemez. Bunun nedeni, hastanelerde olan radyolojik konforun aile sağlık merkezlerinde bulunmamasıdır. Ayrıca istediği durumda da zaten hasta sevk nedeni ile zaten hastaneye giderek bu tetkikleri olacaktır.

E nabız mr sonucu indirme, e nabız mr sonuçları gözükmüyor, e nabız mr görüntüsü indirme, e nabız mr sonucu nasıl öğrenilir ve e nabız mr rapor görüntüleme gibi sorulara cevap vermeye çalıştık. Umarım faydalı bir yazı okumuşsunuzdur.

İlgili Makale: MR sonucu e nabızdan nasıl indirilir

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.