E-Nabiz

Passiflora şurup aile hekimi yazar mı

08.03.2022
Passiflora şurup aile hekimi yazar mı

Passiflora şurup aile hekimi yazar mı, passiflora şurup reçeteli mı, passiflora şurup reçetesiz satılır mı ve Passiflora şurup kullananların yorumları gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Passiflora, Türkçemize çiçeklerinden dolayı “çarkıfelek” olarak geçen bir bitki ismidir. Özellikle süs amaçlı kullanılan bitki, tırmanıcı özelliği ve hem büyük hem de güzel görünümlü çiçeklere sahip olmasından dolayı tercih edilmektedir. Özellikle bahçeleri süsleyen bitkinin ana vatanı, Amerika kıtasının kuzeyidir.

Passiflora şurup aile hekimi yazar mı

Tıpta kullanılan bu bitkinin, hem meyve hem de çiçeklerini taşıyan yapraklarına ihtiyaç duyulur. Yapraklarının da toprağın üst taraflarına doğru olanları özellikle ilaç sektöründe tercih edilir. Doğrudan olduğu gibi alkolle bütünlük sağlanarak çözelti elde edilir. Sair ilave çözücüler de kullanılırak kuru özüt halinde kullanılır.

Şikâyetlerin Artmasında Çare

Passiflora, uykusuzluk şikayetinin artması ile menapoz ve adet görme dönemlerinde ortaya çıkan gerginlik ve ruhsal sıkıntı şikayetleri olan insanlar, sentetik temel tabanlı ilaçlardan önce kullanmaları gereken bir çözüm olarak görülüyor. Huzursuzluğun arttığı dönemlerde destekleyici olarak kullanılması da tavsiye ediliyor.

Kullanım süresinde herhangi bir kısıtlama bulunmayan Passiflora, yüksek dozda kullanılması halinde dahi zararı tespit edilememiştir. Çeşitli denek hayvanlarında da zehirli bir özelliğine rastlanmamıştır. Kullanmak gereken diğer ilaçlar ile de olumsuz bir etkileşim gösterdiğine dair bir paylaşım da yoktur. İstenmeyen etkisi olarak “nadir” ifadesi yer almaktadır.

Eczanelerde genellikle eliksir ve şurup ile kapsülleri bulunmaktadır. Ayrıca Tarım Bakanlığı tarafından izinli hem şerbet otu hem melisa hem de valeriyan ile karışım temel tabanlı poşet çayı bulunmaktadır. Takviye gıda temelinde ürünler eczanelerde yer almaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.