E-Nabiz

Aile Hekimi Gözlük Reçetesi Yazabilir Mi

06.05.2022
Aile Hekimi Gözlük Reçetesi Yazabilir Mi

Sağlıklı bir yaşam aynı zamanda kaliteli olan bir yaşamın da olmazsa olmazları arasında yer alıyor. Uzun ve nitelikli bir ömür için mutlaka kişinin kendi sağlığına maksimum özeni göstermesi gerekiyor ama bu kimi zaman çok mümkün olmuyor. Göz sağlığı ise en önemli olan olgulardan bir tanesidir. Gözlerde yaşanan en büyük problemlerin başında ise görme problemi gelir. Miyop, astigmat, hipermetrop gibi sağlık sorunlarının bir bir kaçı olduğu zaman gözlük kullanabilmek için gözlük reçetesi alınması kaçınılmaz olur. Bu durumda da en çok merak edilen sorulardan bir tanesi ise aile hekimi gözlük reçetesi yazabilir mi biçimindedir. Bu yazıda da bu konuda kesin ve net bilgi verilecektir.

Gözlük Reçetesi Hakkında

Gözlük reçetesi daha önce başından geçenlerin son derece iyi bildiği gibi rastgele alınabilecek bir reçete türüdür. Gözünde herhangi bir sağlık sorunu yaşayan kişi öncelikle alanında uzman bir göz doktoruna gider. Göz doktoru belli başlı bir takım tetkikler ve incelemeler yapar. Akabinde de gözlük reçetesi yazar.

Gözlük reçeteleri tamamen kişiye özeldir. Aynı zamanda belli bir takım özel cihazlar kullanılır. Kimi zaman bir insan da çok nadiren de olsa hem miyop, hem astigmat hem de hipermetrop görülebilir. Dolayısı ile tüm bunlara istinaden de aile hekimi hiçbir biçimde gözlük reçetesi yazamaz. Dahası yasal mevzuatlar gereğince de şartlar ne olursa olsun böyle bir reçete yazma hakkı mevcut değildir.

Benzer yazımıza göz atmanızda fayda vardır. Aile hekimi dinlendirici gözlük yazabilir mi

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.