E-Nabiz

Aile Hekimi Dodex Yazabilir mi

28.03.2022
Aile Hekimi Dodex Yazabilir mi

Dodex reçetesiz satılır mı, aile hekimi dodex yazabilir mi, dodex ne için kullanılır ve dodex nedir gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Dodex içerisinde Etkin madde olarak siyanokobalamin içerir. Yani içerisinde B12 vitamini vardır.

Dodex Nedir? Dodex Ne İçin Kullanılır

B12 vitamini vücuttaki emilim de yetersiz kalması sonucunda ortaya çıkmakta olan kansızlıklarda B12 vitamininin eksikliğinde ötürü ortaya çıkan eritrosit hacminin de hemoglobin ağırlığına karşın artması ile oluşan kansızlıklarda şiddetli ve ani bir şekilde başlayan şimşek çakar şekilde yüz ağrılarında sinir romatizmalarında Zona akut, sinir iltihabında, sinir ağrılarının tedavilerinde kullanılmaktadır. Aynı zamanda idrarda da B12 vitamininin miktarını ölçmek için teşhis amaçlı kullanılmaktadır.

Dodexin yan etkileri şunlardır; kalpte çarpıntı, ilacın kullanıldığı yerde kaşıntı, yanma hissi ve kızarıklık, nefes darlığı, bayılma hissi, solunum sıkıntısı, baş dönmesi, boğaz ve gırtlak bölgesinde şişkinlik ve duyu kaybı, göğüste sıkışma, bulantı, kusma, karın ağrısı, vücutta aşırı soğukluk ve sıcaklık hissi hapşırma, boğulma hissi, gözde ve burunda akıntı, kaşıntı, burun akıntıları gibi yan etkileri bulunmaktadır.

Aile Hekimi Dodex İlacını Yazabilir mi

Sağlık Bakanlığınca yayınlanan genelge ile aile hekimleri artık birçok ilacı reçete edebilmektedir. Aile hekimleri Psikoloji Deri ve zührevi hastalıkların tedavilerini yürütebilir ve reçete yazabilmektedir. Aynı zamanda psikoloji ilaçlarınız da 3 aydan fazla kullanmanıza dair bir raporunuz var ise aile hekimleri yine bu ilaçları da reçete edebilmektedir.

Dodex ilacı B12 vitaminlerinin eksikliklerinde kullanıldığı için aile hekimleri Dodex ilacını reçete edebilmektedirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.