E-Nabiz

Aile hekimi cilt ilacı yazar mı ?

07.01.2022
Aile hekimi cilt ilacı yazar mı ?

Cilt sorunları mevzu bahis olduğunda bir dermatoloğa(cilt doktoruna) gidilmesi gerektiğini aslında hemen hemen hepimiz biliriz. Fakat hastaneye gitmemiz mümkün olmayan zamanlarda cilt sorunlarımıza çözüm aramak için en yakın sağlık ocağına gidip cilt ilacı yazdırmamız mümkün mü vs. gibi sorular bu pandemi döneminde en çok merak edilen sorular arasında yer almaktadır. Peki gelin bu konuya açıklık getirdiğim bu yazımızı birlikte inceleyelim.

Aile hekimi cilt ilacı yazar mı ?

Öncelikle aile hekimini seçmemizdeki en büyük etken elbette ki sağlık ocaklarının diğer hastanelere nazaran, bizlere en yakın kuruluş olmasıdır. Özellikle de zor günler geçirdiğimiz bu pandemi sürecinde büyük hastanelere gitmek oldukça riskliyken sağlık ocağına gitmek hepimizin daha çok işine gelmekte. Peki gelelim aile hekimi cilt ilacı yazar mı sorusuna.

Elbette aile hekimleri hastaya cildi için en çok uyacağını düşündüğü belli başlı cilt ilacını yazabilmektedir.

Yalnız şuna değinmek gerekir ki bazı özel reçeteli ilaçlar hariç pek çok ilacı sağlık ocağında aile hekiminize kolaylıkla yazdırabilirsiniz. Cilt ilaçları da bunlardan bazıları. Fakat dikkat edilmesi gereken bir husus var ki, sigorta bazı ilaçları sadece bir cilt doktorunun yazması durumunda karşılıyor.

Yani, birkaç örnek verecek olursak;

  • Madecassol
  • Hametan vb. ilaçlar aile hekiminize yazdırabilseydiniz de bir kısmını devlet karşılamaktadır.
  • Bepanthol ilacı ise bir bakımdan kozmetik ürünü olarak adlandırıldığı için aile hekiminiz bu ilacı yazsa dahi fiyatını hiçbir şekilde devlet karşılamaz.
Aile hekimi cilt ilacı yazar mı 2
Aile hekimi cilt ilacı yazar mı 2

Tabi yine de en doğru olanı cilt problemleriniz için bir cilt doktoruna görünmeniz yalnız çok kötü olmayan, basit cilt problemleriniz için aile hekiminize muayene olarak ihtiyacınız olan ilaçları almanız daha sağlıklı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.