E-Nabiz

Aile hekimi boğaz ağrısına bakar mı?

31.01.2022
Aile hekimi boğaz ağrısına bakar mı?

Aile hekimi boğaz ağrısına bakar mı, boğaz ağrısı neden olur ve boğaz ağrısı nedenleri nelerdir gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz.

Aile hekimi boğaz ağrısına bakar mı?

Çeşitli hastalıklardan dolayı meydana gelen boğaz ağrısına aile hekimi bakar. Evimize yüz metre mesafede belki de evimizin komşuluğunda bulunan sağlık ocakları tıbbi profesyonellere ulaşabileceğimiz en yakın yerdir. Sağlık ocaklarında hangi işlemlerin, tanı ve tedavilerin yapılabileceği vatandaşlar tarafından internet ortamında aranan soruların başında gelmektedir. Birinci derece sağlık hizmeti sunan sağlık ocaklarında görev yapan aile hekimleri birçok hastalığa bağlı olarak oluşan boğaz ağrısını tedavi edebilir.

Boğaz Ağrısı Neden Olur?

Çok çeşitli sebeplerle boğaz ağrısı meydana gelebilmektedir. Örneğin kış mevsiminde sıkça yakalandığımız grip, tonsilit, farenjit, larenjit, gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarına bağlı boğaz ağrılarında ilk başvurmamız gereken yer aile hekiminizdir. Bu tür hastalıkları aile hekiminiz kolaylıkla kontrol altına alabilir. Bu sayede uzmanlıkların bulunduğu büyük hastanelere gitmeniz gerekmez ve hem paranızdan hem de zamanınızdan olmazsınız.

Boğaz ağrısına neden olabilen diğer bir hastalık ise reflü hastalığıdır. Çeşitli sebeplere bağlı olarak asidik mide içeriğinizin yattığınızda boğazınıza doğru gelmesiyle tahriş oluşturması ve buna bağlı olarak boğaz ağrısı oluşturması birçok kişinin başına gelebilmektedir. Bu durumda yine aile hekiminize başvurmalısınız. Aile hekiminiz bu problemin üstesinden kolaylıkla gelebilecektir.

Boğaz ağrısına neden olabilecek hastalıklardan bazıları ciddi hastalıklardır. Bazı kanser türleri uzun süreli ve herhangi bir boğaz enfeksiyonundan bağımsız olarak ağrı oluşturabilir. Bu tür durumlarda da aile hekiminize başvurabilirsiniz. Aile hekiminiz yapacağı boğaz muayenesinin sonucuna bağlı olarak üst merkeze yönlendirebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.