E-Nabiz

E-Nabız alman vatandaş girişi nasıl yapılır?

10.12.2021
E-Nabız alman vatandaş girişi nasıl yapılır?

Sağlık Bakanlığının Türk vatandaşların hizmetine sunduğu en kapsamlı sağlık verileri kayıt sistemi olan E-nabız uygulaması sunduğu imkânlarla vatandaşa birçok kolaylık sağlamakta. Ülkemiz sağlık bakanlığı ve diğer bakanlıklar olmak üzere yabancı uyruklu misafirlere en iyi şekilde ev sahipliği yapmaya çalışmaktadırlar.

E-Nabız alman vatandaş girişi nasıl yapılır?

Her mahiyette ülkemize gelen turistler, çalışma izin belgesi bulunan ve geçici koruma isteminde bulunan yabancı uyruklu kişilerin sağlık kuruluşlarında muayene ve tedavi hizmetleri ivedilikle sağlanmaktadır. E-nabız sistemi geriye dönük yapılan tedavi işlemlerini detaylı bir şekilde depolar ve istenildiği zaman zahmetsiz bir şekilde kullanıcı bilgilerine ulaşabilir. Peki, Alman uyruklu ülkemizde tedavi olmuş kişiler E-nabız sisteminden faydalanabiliyor mu?

E-nabız sistemini açabilmek, bir profil sahibi olabilmek için sisteme giriş yapıldığında da görülecektir ki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ait bir kimlik numarası istenmektedir. Ülkemize turist başlığı altında gezmek gibi nedenlerle gelmiş kişiler her türlü sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler fakat E-nabız uygulamasını kullanamazlar. Yani ülkemizde oturma izni bulunan çalışan veyahut geçici koruma istemiyle Türkiye ye göç etmiş yabancı uyruklu kişiler gerekli kurumlara başvurarak 11 haneli başı 99 rakamıyla başlayan kimlik numarasına sahip oldukları takdirde E-devlet E-nabız gibi uygulamaları kullanabilirler. Bu yazıda her ne kadar Alman uyruklu kişiler ele alınmış olsa da E-nabız uygulaması giriş şartlarına bakıldığında diğer her ülke vatandaşı için aynı şartlar geçerlidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.