E-Nabiz

Yasmin aile hekimi yazabilir mi

01.03.2022
Yasmin aile hekimi yazabilir mi

Yasmin aile hekimi yazabilir mi, aile hekimi yasmin yazabilir mi, en zararsız doğum kontrol hapı ve yeni başlayanlar için doğum kontrol hapı gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Aile planlamasında kullanılan en önemli yöntemlerden biri doğum kontrol haplarıdır. Başarı oranı oldukça yüksek olan doğum kontrol hapları, günümüzde birçok kadın için vazgeçilmez bir yöntemdir. Peki bir doğum kontrolü olan yasmini aile hekimi yazabilir mi? Doğum kontrol haplarını kullanmadan en önce bir hekim muayenesi geçirmek çok önemlidir. Daha etkili sonuçlar elde etmek ve sağlıklı bir süreç yaşamak açısından hekim önerisiyle kullanılan ilaç büyük önem taşımaktadır. Önceleri yasmin aile hekimleri tarafından yazılıp temin edilirken belli bir süredir sadece yasmin değil doğum kontrol hapları aile hekimlikleri tarafından temin edilememektedir.

Yasmin aile hekimi yazabilir mi

Doğum kontrol hapları sadece istenmeyen gebelikleri önlemek amacıyla değil çeşitli hastalıkların (over kistleri, akne, adet sorunları ve bazı kanser çeşitleri) tedavisinde de kullanılmaktadır. Hekim kontrolleri ve kararlaştırılan tedavi yöntemi ışığında doğum kontrol hapları ile tedavi kapsamında yasmin reçete yöntemi ile temin edilebilir. Hekim tarafından rapor edilen yasmin, rapor süreci içinde üç kutuya kadar temin edebilirsiniz.

Yasmini Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Karşılıyor mu?

Birçok amaçla kullanılan doğum kontrol hapları kapsamında yasmini SGK karşılıyor mu sorusu oldukça merak edilmektedir. Önceleri hastalıkların tedavisi amacıyla da kullanılan doğum kontrol hapları hekim raporları ile SGK tarafından belirlenen fiyatlar kapsamında karşılanmaktaydı. Ancak SGK’nın belirlemiş olduğu bu fiyatlar, ilaç firmaları tarafından çok düşük bulunduğu için anlaşılan sözleşmeler feshedilmiştir. Sonuç itibariyle yasmin dahil doğum kontrol ilaçları artık devlet ödemesi kapsamı dışında bulunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.