E-Nabiz

Yabancılar aile hekimi sorgulama nasıl yapılır?

29.01.2022
Yabancılar aile hekimi sorgulama nasıl yapılır?

Yabancılar aile hekimi sorgulama nasıl yapılır, yabancıların aile hekimi sorgulama, yabancı uyruklu doktor aile hekimliği ve yabancı uyruklu doktor mecburi hizmet gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Ülkemiz vatandaşlarının her bireyin farklı bir aile hekimi vardır. Her bireyin ailesinin bir aile hekimi vardır. Ülkemiz vatandaşlarının aile hekimi olduğu gibi yabancı uyruklu vatandaşlar da aile hekimi sorgulaması yapabilmektedir.

Yabancılar aile hekimi sorgulama nasıl yapılır?

Aile hekimleri yabancı veya ülkemiz vatandaşı fark etmeksizin her hastaya bakmakla yükümlüdür. Ülkemizde bulunan yabancı uyruklu kişiler ise farklı merkezlerden sağlık koşullarını gerçekleştirebilmektedir.

Bu kişiler ülkemizde vatandaş olmuşsa yabancı uyruklu vatandaş kategorisine girer. Bu kategoriye giren kişilere verilmiş olan kimlik kartı sayesinde nüfus, hastane gibi işlemlerini kolaylıkla halledebilir. Bu kişiler T.C kimlik kartı alabilmişse belirli bir ikametgâh adresinin de olması sebebiyle bağlı bulunduğu mahallede de aile hekimlerine başvuruda bulunabilir. Bu kişiler aile sağlığı merkezlerinden ve aile hekimlerinden hizmet alabilir. Yabancı uyruklu kişiler ülkemizde ki vatandaşlar gibi kendi aile hekimlerine veya ülkemizde bulunan hastanelerden hizmet alabilirler.

Yabancı uyruklu kişiler eğer vatandaşlık almamış ise Aile sağlığı merkezlerinden de hizmet alabilirler. Bu kişiler yabancı kimlik kartları ile bağlı bulundukları mahallenin aile sağlık merkezine muayene olabilir veya hastane randevusu alırken yabancı hasta uygulaması kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanabilirler. Bu işlemler tabi ki yabancı uyruklu kişiler için ülkemizde geçerli olmaktadır. Yabancı uyruklu kişiler herhangi bir ayrıma tabi tutulmadan ülkemiz vatandaşları gibi birçok hizmetten faydalanabilmektedir. Ülkemizde yabancı uyruklu aile hekimi uygulaması da yapılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.