E-Nabiz

Ek izlemeye Tabi ilaçlar Reçetesiz Alınır mı

04.02.2023
Ek izlemeye Tabi ilaçlar Reçetesiz Alınır mı

Ek izlemeyi gerektiren ilaçlar oldukça önemlidir. Hastanın herhangi bir ilaçtan verim alamadığı zamanlarda güvenliğinden tam emin olunamayan ve doktor kontrolü altında alınması gereken ilaçlar verilmektedir. Bu ilaçlar ek izlemeye tabi olarak adlandırılan ilaçlardır. Ek izlemeli ilaçlar henüz ruhsatlandırılmamış olabilmektedir. Bu yüzden ilaçlar özel kodlarla kaydedilmektedir. Burada hasta deneme yanılma yöntemi ile de tedavi olabilmektedir. Ek izlemeye tabi ilaçlar reçetesiz alınır mı hastalar tarafından merak edilmektedir. Ancak güvenlik şüphesi olabilen ilaçların hele ki doktor kontrolü mecburi tutulan hastaların reçetesiz ilaç kullanması doğru değildir. Ek izlemeye tabi ilaçlar reçeteli mi değil mi sorunusun cevabı evettir.

Ek izlemeye tabi ilaçlar Reçetesiz Satılır mı

Ek izlemeye tabi olan ilaçlar güvenliğini henüz tamamlayamamıştır. Buna göre hasta üstünde olumlu ve olumsuz yönleri tam olarak tespit edilememektedir. Özellikle yan etki bakımından nelere yol açabileceği kuşkuludur. Ek izlemeye tabi ilaçlar reçetesiz satılır mı kullanma mecburiyeti olan hastalar tarafından merak edilmektedir.

Öncelikle güvenliği tamamlanmamış bir ilacın doktor reçetesi olmadan satışı mümkün değildir. Bu yüzden reçetesiz ek izlemeye tabi ilaçlar eczaneden alınır mı sorusunun cevabı hayır olacaktır. Ek izlemeye tabi ilaçlar eş kenar üçgen sembolü bulunmaktadır. Bu hastanın ek izlemeye tabi olduğunu belirten uyarı niteliğindedir. Bu ilaçların kullanımında doktor kontrolü aksatılmamalıdır. Çünkü ilaçların olumlu yönleri kadar bilinmeyen olumsuz ani etkileri de söz konusu olacaktır.

Diğer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.