E-Nabiz

Toplum sağlığı merkezinde çalışan doktor maaşı

11.02.2022
Toplum sağlığı merkezinde çalışan doktor maaşı

Toplum sağlığı merkezinde çalışan doktor maaşı, halk sağlığı doktor maaşı, toplum sağlığı merkezi hekim maaşı ve toplum sağlığı merkezi pratisyen hekim maaşı gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Toplum sağlığı merkezi maaşları, hem doktor olmak isteyenlerin hem de toplum sağlığı merkezinde çalışmak isteyenlerin merak ettiği bir konudur. Diğer doktorlardan farklı olduğu için aile hekimlerinin gelirleri daha fazla ilgi görmektedir.

Toplum sağlığı merkezinde çalışan doktor maaşı

Hizmet süresi, uzmanlık alanı, çalışılan yer, bakılan hasta gibi faktörlere göre değişir. Ayrıca artık hemen hemen her bölgede bir aile sağlığı merkezi bulunduğundan ücretler değişkenlik gösterebilmektedir.

Aile hekimlerinin maaşları birçok şeyden etkilenir. Unutulmaması gereken en önemli şey, bu unsurların maaş tutarlarını etkilediği ve her aile doktorunun aynı maaşı almadığıdır.

  • Aile hekimliği mesleğine yeni başlayanlar ayda en az 5.500 TL kazanmayı bekleyebilirler. Net ücrete ek ödeme yapılırsa bu miktar 7.000 TL’ye kadar çıkabilir.
  • Uzman aile hekimleri ortalama 2.000 TL ek ücret almaktadır.
  • A sınıf olarak adlandırılmış olan en üst sınıf toplum sağlığı merkezinde çalışan bir aile hekiminin maaşı, tüm ek tazminatlar dikkate alınırsa 13.000 – 15.000 TL’yi bulabilmektedir.

Her ilçenin kendi toplum sağlığı tesisi vardır. Vatandaşlara birinci basamak sağlık hizmeti veren bu merkezlerin işleyişi, aile sağlığı merkezlerinden biraz farklıdır. Sonuç olarak, maaş da aynı şekilde değişir. Bu merkezlerde çalışan kişilerin ortalama gelirlerinin listesi aşağıdadır:

Bir toplum sağlığı merkezinde bir halk sağlığı uzmanının aylık ücreti 7.000 ile 8.000 TL arasındadır. Yapılan ekstra atamalara göre bu değer değişmektedir.

Aynı şey hemşirelik için de söylenebilir. TSM hemşireleri ayda ortalama 4.500 TL kazanıyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.