E-Nabiz

Suriyeli e nabız kullanabiliyor mu?

13.12.2021
Suriyeli e nabız kullanabiliyor mu?

Geçici koruma istemiyle ülkemize gelen yabancı uyruklu kişilerin sağlık hizmeti, eğitim hizmeti, sosyal yardımlaşma hizmeti gibi temel hizmetlere istedikleri zaman ulaşabilme haklarına sahiptirler.

Suriyeli e nabız kullanabiliyor mu?

E-devlet, E-nabız gibi Türkiye ye ait uygulamaları kullanabilmeleri için bazı işlemleri yerine getirmeleri gerekmekte. Geçici koruma isteminde bulunacak olan kişiler iki aşamalı bir sisteme tabi tutulurlar. Ön kayıt olarak da adlandırılan ilk aşama İl Emniyet Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Geçici koruma isteminde bulunan kişi adı, soyadı yaşı gibi kişisel bilgileri Emniyet Müdürlüğü personeli ile paylaşmalı yanında varsa kimlik belgesi ehliyet vb. belgeleri personele teslim etmelidir. Bununla birlikte iletişim bilgilerini de paylaşmalıdır. Emniyet müdürlüğü başvuruda bulunan kişiye “98” numaralarıyla başlayan geçici bir yabancı kimlik belgesi verir ve 30 gün süreyle geçici koruma isteminde bulunan şâhısı inceleyerek istemin kabul edilip edilememesi hakkında bir karara varması gerekir.

Ön kayıt işlemlerini tamamlayıp ülkede kalmalarında herhangi bir sorun görünmeyen kişiler İl Göç İdaresi’ne başvurarak geçici koruma kimlik kartı için başvuruda bulunurlar. Emniyet Müdürlüğü tarafından verilen geçici yabancı kimlik belgesi şahıstan alınarak yerine Geçici koruma kimlik kartı verilir. Kimlik kartı fotoğraf klasik kimlik bilgileri ve “99” ile başlayan bir kimlik numarası yer almaktadır.

Yukarıda anlattığımız işlemleri tamamlayarak Geçici Kimlik Kartına sahip olan yabancı uyruklu vatandaşlar kendilerine ait “99” numara ile başlayan kimlik numarası ile E-devlet ve E-nabız sistemlerini aktif bir şekilde kullanabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.