E-Nabiz

E nabız yabancı tahlil sonuçları

15.12.2021
E nabız yabancı tahlil sonuçları

Kullanıcısının, sağlık kuruluşları tarafından yapılan muayene, tahlil, tedavi gibi birçok işlemini kayıt altına alan ve istenildiğinde verilere ulaşılabilme imkanı tanıyan E-nabız sistemi Sağlık Bakanlığının kamu yararını sağlayan en büyük projelerinden biridir.

E nabız yabancı tahlil sonuçları

İlk olarak günümüz teknolojisine uygun bir şekilde vatandaşların kendilerine ait sağlık verilerine ulaşılması için planlanmış olsa da sonradan anlaşıldı. E-nabız uygulaması Sağlık Bakanlığının diğer veri kaydetme sistemlerini de içerisine alıyordu. Bunu üzerine Sağlık Bakanlığı veri kargaşası yaşamamak adına bir karar alarak E-nabız uygulaması dışındaki veri depolama uygulamalarını da E-nabız sistemine dahil etti. Peki yabancı uyruklu kişiler sağlık kuruluşlarında aldıkları sağlık hizmetlerini E-nabız üzerinden görebiliyorlar mı?

E-nabız uygulaması T.C. kimlik numarasına sahip vatandaşlar tarafından kullanılabilen bir uygulama dolayısıyla Türk vatandaşı olmak veya oturma izinli SGK tarafından 9 rakamıyla başlayan ve yabancı uyruklu kişilerin pasaportlarına işlenen numara ile hastanelere tedavi için başvurabilirler.

Yabancı uyruklu kişilerin E-devlet E-nabız gibi uygulamaları kullanabilmeleri için geçerli ikamet adresi sahip olma veya geçici koruma kimlik belgesi sahibi olma gibi koşulları yerine getirmiş olmaları gerekiyor. Yabancı uyruklu kişilerin T.C kimlik numaraları 99 kodu ile başlamakta. Sonuç olarak yabancı uyruklu vatandaşlar Türkiye Cumhuriyeti’nin istediği koşulları sağladıkları takdirde 99 rakamıyla başlayan 11 haneli bir kimlik numarasına sahip oluyorlar. Bu kimlik numarası ile E-devlet ve E-nabız gibi uygulamalarda kullanılabiliyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.