E-Nabiz

Sertralin içeren ilaçlar

25.08.2023
Sertralin içeren ilaçlar

Sertralin etken maddesi sinir sistemi üzerinde etki gösteren Psikoanaleptiklere ait bir maddedir. Sertalin içeren ilaçlar sıklıkla antidepresan olarak kullanılmaktadır. Sertalin, seratoninin geri alım inhibitörü olup, beyinde dolaşımda bulunan seratonini arttırarak etki gösterir. Bu sayede psikolojik rahatsızlıklar, anksiyete ve depresyonların iyileştirilmesinde kullanılır.

Sertalin içeren ilaçlar beyaz reçete ile satılır. 6 yaşından büyük bireylerde doktorun önereceği dozda maksimum 200 mg olarak kullanılmalıdır. Beklenmeyen bir yan etki durumunda bir doktora başvuranlara uygun gördüğü bir biçimde tedavi sonlandırılmalıdır. Sertralin içeren bazı ilaçlar şunlardır:

LUSTRAL

Lustral 50 mg Pfizer şirketinin ürettiği bu ilaç sertralin içeren bir ilaçtır. Lustral 50 mg oral yolla kullanılan bu ilaç beyaz reçete ile satılan bir ilaçtır. Anksiyete semptomlarının, depresyonun, travma sonrasında oluşan stres bozukluğunun, obsesif kompulsif bozukluğunun, panik bozukluğunun, premenstrüel disforik bozukluğunun tedavilerinde kullanılmaktadır.

Mide bulantısı, zihinde karışıklık, tansiyon, yüksek ateş, uykusuzluk, intihar düşüncesi kazanma, manik kriz, havale, aşırı duyarlılık sendromu ya da alerjiler, ishal, yorgunluk, huzursuzluk gibi yan etkilere sahiptir. Bu yan etkilerin gerçekleştiğini gören kişiler duruma hassasiyet göstererek ilgili doktoruna durumu aktarması gerekmektedir.

SELECTRA

Huzursuzluğun, panik bozukluğunun, ruhsal çökkünlük durumunun, yaşanan bir travmanın yarattığı stres bozukluğunun, panik bozukluğunun, sosyal fobinin, saplantılı-takıntılı bozukluğunun, regl döneminden önce yaşanan duygulanım bozukluğunun tedavisinde kullanılmaktadır.

Beyaz reçete ile satılan bu ilaç yorgunluk, baş ağrısı, uykusuzluk, iştahsızlık, titreme, karıncalanma, uyuşma, ishal, çarpıntı, göğüs ağrısı, dikkat eksikliği, cinsel işlev bozukluğu, sıcak basması, görme bozukluğu gibi yan etkileri görülebilmektedir. Bu gibi yan etkilerin görülmesi halinde doktora başvurulmalıdır.

SEROTOP

Sandoz İlaç şirketinin ürettiği Serotop 50 mg, Sertralin HCI içeren beyaz reçete ile satılan bir ilaçtır. Stres bozukluğu, anksiyete, sosyal fobi, ruhsal çökkünlük, travmatik deneyimlerin ortaya çıkardığı rahatsızlıklar, aşırı huzursuzluk gibi hastalıkların tedavilerinde kullanılmaktadır.

Çarpıntı, titreme, sıcak basması, uyuşma, göğüs ağrısı, iştahsızlık, huzursuzluk, anoreksi, karıncalanma, sıcak basması, cinsel işlev bozukluğu, uykusuzluk, baş ağrısı, ishal gibi yaygın görülen yan etkiler görülebilmektedir. Bu semptomları taşıyan kişilerin doktorlarına durumlarını bildirmeleri zorunludur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.