E-Nabiz

Ator İlacı Aile Hekimi Yazabilir Mi

02.05.2022
Ator İlacı Aile Hekimi Yazabilir Mi

Ator tablet etken maddesi olan atorvastatin kalsiyum’dan oluşur. Ator tablet, vücuttaki kolesterol oluşumunu (yağ üretimi) engelleyen, kolesterolü azaltan bir ilaçtır.

  • 20 mg tabletin her birinin içeriğinde atorvastatine eşdeğer boyar maHdft ve atorvastatin kalsiyum maddeleri titanyum dioksit içeren 90 ve 30 tabletlik blister kutularda kullanıma sunulmuştur.
  • ATOR oblong film kaplı ve beyaz renkli bir tablettir.
  • ATOR, statinler olarak da anılan yağ (lipid ) düzenleyiciler adlı ilaç grubuna aittir. Trigliserid ve Kolesterol olarak bilinen lipid içeren maddelerin düşürülmesinde kullanılır.

Doğal büyüme zamanı için ihtiyaç olan kolesterol doğal bir şekilde oluşan maddeye denir. Ancak kandaki kolesterol düzeyi çok yükseldiğinde, kan damarlarının duvarlarında birikerek damarların daralmasına ve neticede de tıkanmasına sebep olabilir. Bu da kalp hastalığının en bilinen nedenlerinden birini oluşturuyor. Artan kolesterol düzeylerinin kalp hastalığı riskini büyük ölçüde arttırdığı biliniyor.

  • Ator bir başına az yağlı yaşam stil değişiklikleri veya diyet başarısız olduğunda kandaki kolesterol ve trigliserid ler ve kolesterol olarak bilinen yağları (lipid) düşürmeyi amaçlamaktadır. Kolesterol düzeyiniz normal olmasına karşın; eğer kalp hastalığı için yüksek risk varsa, ator bu riskin düşürülmesi için de kullanılabilir. Tedavi süresince standart kolesterol düşüren diyet uygulamanızı tavsiye ediyoruz.

Ator Film Tablet Kullanımı

  • Hekiminizin bu ilacı reçete ettiği şekilde kullanmanız gerekli. Tedavi devam ettiği sürece lütfen doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
  • Kullanacağınız her dozu bir bardak dolusunca su ile birlikte içiniz. Tercihen yemek sırasında veya yemek aralarında alabilirsiniz. Bu ilaç günde bir defa kullanılır. Ator ilacınızı her gün aynı vakitte almaya dikkat ediniz.

Aile hekimi doğum kontrol hapı yazar mı

Ator İlacı Yan Etkileri

Ateşle beraber grip belirtileri veya halsizlik, koyu renkli idrar, güçsüzlük, kas ağrısı , halsizlik, gibi oluşan semptomlarda ilacı kullanmayı mutlaka durdurup doktorunuza başvurunuz.

Nefes almada zorluk, karın ağrısı , kurdeşen, yüzde, boğazda, dudaklarda ve dilde şişlik gibi bir durumla karşılaşmanız halinde doktorunuzu bilgilendiriniz.

Ator Aile Hekimi Yazabilir Mi

Atorvastatin kalsiyum içeren kolesterol hapı olan ator ilacı aile hekimleri, uzman doktor raporuna dayanarak yazabilirler.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.