E-Nabiz

Sağlık ocakları kaçta kan alıyor?

14.01.2022
Sağlık ocakları kaçta kan alıyor?

Sağlık ocakları saat kaçta kan alıyor? Ya da alınan kan tahlili ne zaman çıkar? Sorusunu yanıtlamadan önce kısa bir bilgilendirme yapalım.

Sağlık bakanlığına bağlı; sağlık ocakları adı değiştirilip, 2005 yılında beri aile sağlığı merkezleri adı verilen Türkiye’nin bütün illerinde, ilçelerinde, bulunan mahalle, köy ve semt gibi küçük yerleşim yerlerinde aile hekimi, ebe, hemşire ve diğer personelleriyle sağlık hizmeti veren sağlık merkezleri diye adlandırılan ve sağlık aile merkezinde yada sağlık ocağında kaçta kan alıyor? Detaylı açıklamasıyla merak eden okuyucularımıza bilgi aktaralım.

Sağlık ocakları kaçta kan alıyor?

Türkiye’nin 81 ilinde, ilçesinde, mahalle ve köylerde toplam sağlık ocakları sayısı ortalama 6 bin 300 tane olup, sağlık bakanlığına bağlı görev yapan sağlık ocakları bir diğer adı olan aile sağlık merkezleri hastanelerden daha küçük olan aile hekimi, sağlık personelleriyle de vatandaşlara hizmet veren sağlık kurumlardır. Aile sağlığı merkezinde görev yapan aile hekimliği yetkisiyle herkesin oturduğu ve semt gibi sağlık ocakları, evlerine yakın ulaşabildiği, bütün herkesin aile sağlık merkezlerinde kayıtlı olduğu hizmet veren yerdir. E-devlet üzerinde randevu alabilen yada sabah erken saatlerde aile sağlık merkezlerinde randevu oluşturabilir. Sağlık ocaklarında hangi tahlili verebilir? Sorusunu yanıtlamış olursak eğer. Vitamin eksikliği, kolesterol yağ ölçümü, sağlık raporu, gebelik takibi, evlilik raporu daha sayamadığınız bir çok tahlil aile sağlık merkezlerinde yada sağlık ocaklarında tahlil verilebilir. Önemli bir soruya değinirsek her tahlil sağlık ocaklarında veremeye biliyoruz. Hangi tahliller verilemiyor? Sorusunu yanıtlamış olursak; çölyak ve psikiyatriyle alakalı olan talihleri verilemiyor. Bizzat onunla alakadar olan uzman hekime gidilmesi gerekir. Ama her ihtimalle yada yönlendirme gibi durumlarda aile hekimine yardım etmek amacıyla danışabilir.

Gelelim en önemli soruya; sağlık ocaklarında yada diğer adıyla aile sağlık merkezleri saat kaçta kan alıyor? Sorusunu yanıtlamış olursak eğer. Sağlık ocakları kan verme saatleri. Öğleden önce saat 09:00 başlayıp, 11:00 de bitiyor. Ama genel olarak yada bazı sağlık ocaklarında 12:00’ye kadar da kan tahlili verilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.