E-Nabiz

Sağlık Ocakları Doğum Kontrol Hapı Veriyor mu 2023

14.02.2023
Sağlık Ocakları Doğum Kontrol Hapı Veriyor mu 2023

Dünyada ilk olarak 1938 yılında piyasaya sürülen ve 1960 yıllarında kullanımı yaygınlaşan doğum kontrol hapları günümüzde milyonlarca kadın tarafından kullanılmaktadır. Aile planlamasında aktif bir rol oynayan doğum kontrol hapları istenmeyen gebeliklerin önüne geçmektedir. Ancak en baştan belirtmek gerekir ki doğum kontrol hapları da dahil hiçbir korunma yöntemi %100 etkili değildir. Bunun bilincinde olarak kullanılmasını tavsiye ederiz. Peki doğum kontrol hapları nasıl kullanılmalı ve hâlen sağlık ocakları doğum kontrol hapı veriyor mu gibi sorulara sizlerle beraber yanıtlar aramaya başlayalım.

Doğum Kontrol Hapı Nasıl Kullanılmalıdır

Genellikle 21 veyahut 28 tabletten oluşan doğum kontrol hapları mutlaka düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Doğum kontrol hapı kullanılmaya başlandıktan sonra içindeki tüm tabletler bitene dek her gün aynı saatte içilmelidir. Aksi takdirde düzenli kullanılmadığında doğum kontrol hapının koruma etkisi azalmaktadır. İlk doğum kontrol hapı kutusunun bitmesine müteakip kullanıma yaklaşık bir hafta kadar ara verilir. Ardından yeniden aynı şekilde bir kutu daha kullanılır. Ayrıca belirtmiş olduğumuz 21 ve 28 tabletten oluşan doğum kontrol haplarını ayırmak gerekir. 21 tabletten oluşan hapları her ne kadar tavsiye etmesek de düzensiz bir şekilde almanız bir nevi mümkündür. Ancak 28 tabletten oluşan doğum kontrol haplarını mutlaka tablet üzerinde bulunan yönlendirmeler dahilinde kullanın.

Sağlık Ocakları Doğum Kontrol Hapı Veriyor mu

Sağlık ocakları sisteminden aile hekimliği sistemine geçiş yapılmasına müteakip birçok doğum kontrol yöntemlerinden mahrum kaldık. Örneğin; eskiden sağlık olacaklarında hamile kadınlara ücretsiz vitamin verilirdi. Prezervatif, doğum kontrol hapları, RİA gibi şeyler vatandaşa ücretsiz olarak tedarik edilirdi. Ne yazık ki artık sağlık ocaklarında ücretsiz şekilde doğum kontrol hapları verilmemektedir. Ancak reçete ile yazıldığı takdirde eczaneden 50 TL ve 310 TL gibi bir fiyat bandı ile satın alınabilir.

Diğer yazılarım

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.