E-Nabiz

Sağlık ocağında gebelik testi aç karnına mı yapılır?

20.01.2022
Sağlık ocağında gebelik testi aç karnına mı yapılır?

Gebelik, döllenmesi sağlanmış yumurtanın ilk etapta fetüsün kadın bedeninde gelişerek değişim göstermesi ve yaklaşık 9 aya kadar bu gelişimini tamamlamasına verilen isimdir. Gebelik iki dönemden oluşmaktadır. İlk dönem gebeliğin başladığı tarihten itibaren 8. Haftanın sonuna kadar olan embriyotik dönemdir, ikinci dönem ise 9. Haftanın başından itibaren başlayarak gebeliğin sonuna kadar süren fetal dönem olarak adlandırılmaktadır.

Sağlık ocağında gebelik testi aç karnına mı yapılır?

Genç yaştaki kadınlarda gebelik döllenme sonrası ilk günde belirlenebilmektedir. İleri yaşlardaki kadınlarda ise döllenme oranı hem düşük hem de yavaş ilerlemektedir. Döllenme sonrası fiziksel belirtiler ilk gün içerisinde kendini belli eder fakat ileri yaştaki kadınlarda belirtilerin gözlenmesi 1 ila 2 haftayı bulabilmektedir. Gebelik şüphesinde olan kadınların uygulamaları gereken iki farklı test vardır. Bunlar kan tahlili testi ve idrar tahlili testidir. Kan tahlili testi sağlık kuruluşunda yapılırken idrar tahlili testini sağlık kuruluşunda yaptırılabildiğine gibi eczaneden alınan gebelik testi sayesinde gebelik şüphesi olan kadın evde de kendisi uygulayabilir.

Adet döngüsü gecikmiş ve gebelik şüphesi yaşayan kadın 5 ile 7 günün sonunda test yapabilir. Eczanelerden alınan gebelik testi paketin içinden çıkan talimata uygun şekilde uygulandıktan sonra tarif edildiği üzere çift çizginin çıkması pozitif yani gebeliğin varlığını tek çizginin çıkması negatif yani gebeliğin yokluğunu bildirmektedir. Sağlık ocağında gerçekleştirilen gebelik testi diğer bir adıyla Beta HCG testi ile sağlıklı kadınların kanlarındaki HCG hormonunun artış düzeyine bakılır. Normal bir kadında HCG hormonu 0 ila 10 mlU aralığında iken hamile kadınlarda bu hormon değeri hatırı sayılır bir biçimde artış gösterir. Sağlık ocağında da gerçekleştirilen bu test için aç karnına veya tok karnına gitmenin bir önemi yoktur zira alınan kan örneğinde incelenen Beta HCG hormonu döllenmenin başlamasıyla birlikte plasenta tarafından salgılanmaktadır. Sağlık ocağına verilen kan testi aynı gün yoğunluğun olduğu zamanlarda ise ertesi gün sonuçlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.