E-Nabiz

Hepatit B Aşısı Reçetesiz Alınır mı

12.02.2023
Hepatit B Aşısı Reçetesiz Alınır mı

Hepatit B oldukça önemli hastalıklardan biridir. Kişinin yaşam kalitesini düşüren birçok hastalığın belirtisi olarak bilinen Hepatit B virüsünün yayılmasını önlemek amacı ile koruyucu aşılar yapılmaktadır. Halk arasında sarılık olarak da bilinen Hepatit B karaciğer fonksiyonlarını bozarak iltihaplanmaya sebep olur. Hepatit B aşısı reçeteli mi hastalıktan korunmak isteyenler için oldukça önemli bir sorudur. Hepatit B korunma amacı ile yapılan aşılardandır.

Halkın bu hastalık konusunda bilinçlenmesi bulaşma sorununu engelleyecektir. Hepatit B aşısı reçetesiz alınır mı vatandaşlar tarafından merak edilen bir konudur. Ücretsiz olarak yapılan aşı sağlık ocaklarında ve devlet hastanelerinde yapılmaktadır. HPV aşısı için sağlık kuruluşlarına başvurmak oldukça önemlidir.

Hepatit B Aşısı Reçetesiz Satılır mı

Hepatit B aşısı hastalığının bireyden bireye geçmesini engeller. HBV virüsü kan, idrar, temas, cinsel temas ve vücut sıvıları ile bulaşan bir hastalıktır. Özellikle gebelikte anneden çocuğa geçme riski büyüktür. Bu sebeple aşıların mutlaka yaptırılması gerekir. Özellikle bağışıklığı düşük kişilerin Hepatit B aşını yaptırmaları oldukça akıllıca olacaktır. Hepatit B aşısı reçetesiz satılır mı merak edilen konular arasındadır.

Bu aşıyı yaptırmak isteyen kişiler öncelikle hastane veya sağlık ocaklarında kan testini yaptırmalıdır. Daha sonra doktorun yönlendirmesi ile ücretsiz olarak HBV aşısı yaptırabilirler. Hepatit B aşısı eczaneden alınır mı soruları da sıklıkla sorulan sorular arasındadır. Sağlık ocağı ve hastanede aşı olmak istemeyenler reçete yazdırarak eczaneden ücretsiz aşılarını alabilirler.

Bunlara da bakabilirsiniz

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.