E-Nabiz

Aile hekimleri yeşil reçete yazabilir mi?

12.01.2022
Aile hekimleri yeşil reçete yazabilir mi?

Aile hekimleri yeşil reçete yazabilir mi, yeşil reçeteli ilacı aile hekimi yazabilir mi ve aile hekimi yeşil reçete yazabilir mi 2022 gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz.

Yeşil reçete nedir?

Bağımlılık yapıcı ilaçlar yeşil reçete grubuna girer. Bağımlılık yapıcı özelliği olan ilaçları hastalar yeşil reçete ile temin edebilirler. Renkli reçete sisteminin bir parçası olan yeşil reçete tıbbi belge olmakla beraber bu belge ile alınan ilaçlar reçetesiz temin edilen ilaçlara göre farklı özellikler taşımaktadır.

Yeşil reçeteli ilaçlar, hekimler tarafından reçete edilmesi durumunda eczanelerden alınabilir. Doktorunuzun reçete etmediği, yeşil reçete grubundaki bir ilacı eczanelerden temin edemezsiniz.

Yeşil reçete grubuna giren bu ilaçlar uygunsuz kullanıldığı durumlarda insan vücudunda ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu ilaçları uygunsuz kullanım konusunda dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz. Eğer mutlaka bu ilaçların temini gerekiyorsa sağlık bakanlığının size önerdiği yollarla temin ediniz.

Kimler yeşil reçeteli ilaç yazabilir?

Yeşil reçeteye sahip ilaçları yazabilecek en doğru kişi uzman hekimdir. Doğrudan bu ilaçları aile hekiminden yazmasını istemek çok yanlış bir davranış olacaktır. Belirli branşlarda uzman olan hekimler yeşil reçeteli ilaç yazma hakkına sahiptir. Aile hekimlerinin ise uzman bir hekim tarafından incelenip rapor verilmemiş hastaya ilaç yazması oldukça zordur. Kısaca muayene olduğunuz uzman doktorların yer aldığı poliklinikler bu ilaçları reçete eden en doğru yerlerdir.

Yeşil reçeteli ilacı aile hekimi yazabilir mi?

En çok merak edilen konuların başında “aile hekimi yeşil reçeteli ilaç yazabilir mi? “ sorusu yer alıyor. Hastaların yeşil reçeteye sahip bu ilaçları en kolay hangi yoldan alırım gibi düşünceleri tabii ki de akla ilk aile sağlığı merkezlerini getirmektedir.

Sağlık bakanlığı 2021 yılından bu yana aile hekimlerine yeşil reçeteli ilaç yazma hakkı tanımıştır. Aile hekimleri bu ilaçları yazmakta oldukça temkinli davranmaktadırlar. Bağımlılığa sebep olan bu ilaçlar tedavi maksadı dışında kullanılması ve bu kullanımın tespit edilmesi halinde ilacı reçete eden hekimin ve kullanan hastanın çok ciddi cezai yaptırımlar ile karşılaşması söz konusu olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.