E-Nabiz

Aile Hekimliği Geçmişe Dönük Rapor Düzenleyebilir mi?

27.01.2022
Aile Hekimliği Geçmişe Dönük Rapor Düzenleyebilir mi?

Aile hekimi birçok farklı durum için sağlık raporu düzenleyebilir. Aile hekiminin düzenleyeceği raporlar bir kere de 10 gün ve toplam 20 günü geçmeyecek şekilde olabilmektedir. Aile hekimi Genel Sağlık Raporu, Ehliyet Sağlık Raporu, Evlilik Raporu, İstirahat Raporu ve Askerlik Raporu gibi raporlar düzenleyebilmektedir.

Aile Hekimliği Geçmişe Dönük Rapor Düzenleyebilir mi?

Örneğin okula devam etmektesiniz aniden rahatsızlandınız. Bu durumda ne yapabilirsiniz?

Böyle durumlarda aile hekiminize giderek okula devam edemeyeceğinize dair bir rapor almanız gerekir. Sonrasında bu raporu okulunuza teslim etmeniz gerekmektedir. Ancak böyle durumlarda şöyle bir istisna vardır; aile hekiminin veya herhangi bir sağlık görevlisinin geriye dönük sağlık raporu düzenleme gibi bir yetkisi yoktur.

Başka bir örnekte: herhangi bir iş yerinde çalışıyorsanız bulunduğunuz iş yerinin revirine gidebilirsiniz. Dilerseniz bulunduğunuz mahallede ki Aile Sağlık Merkezine giderek aile hekiminize muayene olabilirsiniz. Aile hekiminiz sizin için işe elverişli olmadığınıza dair bir rapor düzenleyecektir. Ancak işinize devam etmeyip sonrası için aile hekiminize işe elverişli değildir raporu düzenlemek için başvuruda bulunamazsınız.

Herhangi bir doktorun, aile hekiminin veyahut bir sağlık çalışanının geçmişe dönük rapor yazma gibi bir yetkileri söz konusu olamaz. Geçmişe dönük rapor yazma işlemleri, çok çok istisna durumlarda yazılabilir. Örneğin ameliyat olduysanız doktorunuz sizin için ameliyat olduğunuz tarihten ve istirahat etmeniz gereken tarihe kadar rapor düzenleyebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.