E-Nabiz

Atarax öldürdü

03.02.2023
Atarax öldürdü

Son yıllarda kullanımı hızla yayılan atarax ilacının öldürüp öldürmediği konusu uzmanları ikiye ayrılmaktadır. Kimileri atarax öldürür kimileri de atarax şurup öldürür diye açıklamalar yapmaktadır. Bende sizlere bu yazımda uzmanları ikiye ayıran iki soruya değineceğim. Birincisi atarax ilaç öldürdü ikincisi de atarax şurup öldürür mü.

Atarax Nedir

Atarax beyaz renkli ve çentikli tabletler şeklinde karşımıza çıkmaktadır. Yetişinklerde 20 saatte yarılanma gösterirken bu durum çocuklarda 1-7 saat arası değişmektedir. Atarax bir diğer adıyla hidroksizin olarak karşımıza çıkmaktadır. Anksiyete, kaşıntı ve uzun yolculuklarda aşırı hareketten dolayı oluşan bulantıyı tedavi etmek için kullanılan antihistaminik olan bir ilaç olarak bilinmektedir. Genelde metabolizma yeri olarak karaciğer olarak bilinmektedir.

Atarax Hap

Atarax, dozajında kullanıldığı sürece sadece uyku yapan bir sakinleştirici olmakla birlikte gün içinde birden fazla alındığı zaman gün boyu sersemleştiren sadece uykuyu akla getiren bir ilaç olarak karşımıza çıkmaktadır. Aslında dozajı yüksek alındığı zaman hep uykuda bıraktığı için atarax öldürür mü sorularını akla getirmektedir. Ama son yıllarda kullanımı hızla arttığı içinde bazı ölümlerin sebebinin atarax olduğu tahmin edilmektedir. Birçok haber yazısında ölenlerin genel olarak atarax ilacını kullandığı gözlemlenmiştir. Velhasıl atarax ilacı sakinleştirici olduğu için gün içinde bir defadan fazla kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Atarax için söyleyeceklerimi bitirdikten sonra şimdi de atarax şurup hakkında birkaç önemli noktaya değineceğim.

Atarax Şurup

Atarax şurubu, hapa nazaran esasında kaşıntı ilacı olarak kullanılmaktadır. Ama atarax’ın kendisinin etken maddesi hidroksizin yani bir nevi alkol olduğu için şurubu da haliyle sakinleştirici etki yapmaktadır. Doktorunuzun verdiği ilacı veya hapı bu yorumları okuyarak kullanmamazlık etmeyin. Dozajında alınan her ilaç faydalıdır ve zaten doktor gözetimi olmadan da sakinleştirici ilacı eczanenizden alamazsınız. Atarax şurup öldürür mü sorusuna gelecek olursak, atarax şurup uyutmaktan öte hastayı sersemleten bir etken maddeye sahiptir.

Atarax Kullanımı

Atarax ilacının alkollü içecekler ile kullanılmamasını önemle vurgulamak istiyorum. Çünkü alkollü içecekler atarax ilacının etkisini artırdığı gözlemlenmiştir. Bu ilacı ben kendimde kullanıyorum ve aç veya tok karna da alınabilir. Bu konuda bir sınırlama bulunmamaktadır. Ayrıca hamileyseniz veya hamilelik durumu doğmuşsa atarax ilacının kullanımı kesilip bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz. Hamilelik boyunca kesinlikle atarax ilacı alınmamalı. Ayrıca doğum yaptıktan sonra da atarax kullanamayabilirsiniz çünkü bu ilaç anne sütüne geçebiliyor. Ve çocuğunuz için sağlıklı değildir.

Atarax Hangi Durumlarda Kullanılmaz

Yukarıdaki yazımda da söylediğim gibi hamilelik durumlarında atarax ilacı kullanılmaz. Peki başka hangi durumlarda atarax ilacını kullanamayız dediğinizi duyar gibiyim.

Atarax kullanımı;

  • Kalp ritminiz yüksek ise
  • Emziriyorsanız
  • Hamileyseniz
  • Porfiri hastasıysanız
  • Harici kalp ritminiz için farklı bir ilaç kullanıyorsanız(birlikte kullanım durumlarında)
  • EKG sonuçlarınızda QT aralık bozması adı verilen kalp ritmi bozukluğu bulunuyorsa
  • Ve vücudunuzda tuz oranı düşükse

Lütfen ama lütfen atarax ilacını kullanmayı kesin!!

Kaynak: https://www.ilacbu.com/atarax-oldurdu/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.