E-Nabiz

Reçetesiz Satılan Sakinleştiriciler

23.01.2023
Reçetesiz Satılan Sakinleştiriciler

Sakinleştirici ilaçlar, sedatif(yatıştırıcı) özellik gösteren büyük bir çoğunluğu reçete ile satılan ilaçlardır. İçeriği itibari ile kas gevşetici ve yatıştırıcı olan bu ilaçlar; anksiyete, majör depresyon, anhedoni (hiçbir şeyden zevk almama), aşırı alkol bağımlılığı, kas spazmı ve panik atak durumlarında kullanılmaktadır. Çok ağır olan sakinleştirici ilaçlar kişide uyku ve iştahsızlık hissi yaratabilirken çoğu zaman ani sinir krizlerinde kullanılan sakinleştiriciler ise reçetesiz bir şekilde de satılmaktadır. Temin edilmesi kolay olan bu reçetesiz ilaçlar herhangi bir eczaneye gidilerek alınabilir. Hal böyle olunca da reçetesiz sakinleştirici ilaç isimleri merak edilir olmuştur.

En sık kullanılan reçetesiz sakinleştirici adı Atarax’tır. Atarax oldukça etkili olup reçete ile de alınabilen bir çeşit sakinleştirici ilaçtır. Hem kas yolu ile hem de haricen kullanılabilen bu ilaç, anskiyete tedavisinde kullanılmaktadır.

Diğer bir sık kullanılan reçetesiz sakinleştirici ise Essitalopramdır. Ticari adı cipralex olan bu ilaç, 12 yaş üstü kullanıma uygun olup pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılmaktadır. Başlıca depresyon ve anksiyete tedavisinde kullanılır.

Peki bu en sık kullanılan bu iki reçetesiz sakinleştirici alınır mı? Atarax ve cipralex reçeteye gerek duyulmadan alınabilen birer sakinleştiricidir. Doktor reçetesiyle de alınabilen bu ilaçlar, dozunda kullanıldığı takdirde bağımsız olarak kullanıldığında aksi bir durum haricinde sorun çıkartmaz. Ayrıca reçete ila alındığında daha ucuz olur. Bu iki reçetesiz sakinleştirici fiyat konusunda ise oldukça ucuzudur. Reçetesiz atarax fiyatı 34.08 TL olup, reçetesiz cipralex fiyatı ise 74.63’dir.

Passiflora

Passiflora, sakinleştirici ilaçlar arasında yan etkisi olmayan tek ilaçtır diyebiliriz. Passiflora, GABA seviyesinde artış gösterdiği için rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Passiflora’yı alan insanlar o gün ki yorgunluğu üzerinde beynin çalışmasını yavaşlattığı için daha rahat bir uykuya yardımcı olmaktadır. Ayrıca passiflora bitkisel bir ilaçtır ve içinde herhangi bir kimyasal madde bulundurmamaktadır. Beyaz reçete kapsamında olan sakinleştirici passiflora’yı eczaneden reçetesiz olarak 162.05 TL gibi bir ücretle satın alabilirsiniz.

Efexor

Efexor, 75 mg’lık tablette satılan sakinleştirici antidepresan bir ilaçtır. Efexor’un yan etkileri arasında depresyon da bulunmaktadır. Halk dilinde efeksör diye tabir edilmektedir. Asıl olarak prozac ve lustral gibi ilaçlara rakip olarak Prizer ilaçları LTD ŞTİ firması tarafından piyasaya sürülmüştür. Beyaz reçete ile satılan Efexor(efeksör) 75 mg’lık 28 kapsülü 65.17 TL ile satılırken 150 mg’lık 28 kapsüllü Efexor ise 130.10 TL olarak satılmaktadır. Antidepresan sakinleştirici ilaç olan Efexor’u eczaneden reçetesiz olarak satın alabilirsiniz.

Risperdal

Eczaneden reçetesiz olarak satın alınabilen sakinleştirici bir ilaç olan risperdal, kullanıcıları tararafından uykuyu düzene soktuğu, takıntıları minimum seviyeye düşürdüğü ve dinginlik hissi verdiği söyleniyor. Risperdal 1 mg, 2 mg, 3 mg ve 4 mg’lık film tabletlerde satılmasının yanına sıra ayrıca 1 mg’lık oral çözelti ve 25 mg, 37.5 mg ve 50 mg’lık uzatılmış salımlı süspansiyon olarak da satılmaktadır. Risperdal’in reçetesiz güncel eczane fiyatları aşağıdaki gibidir.

  • Risperdal 1 mg 20 tablet 21,04 TL
  • Risperdal 2 mg 20 tablet 60,14 TL
  • Risperdal 3 mg 20 tablet 57,34 TL
  • Risperdal 4 mg 20 tablet 132,44 TL
  • Risperdal 1 mg oral çözelti 140,50 TL
  • Risperdal 25 mg uzatılmış salımlı süspansiyon(enjeksiyonluk) 828,55 TL
  • Risperdal 37,5 mg uzatılmış salımlı süspansiyon(enjeksiyonluk) 1060,62 TL
  • Risperdal 50 mg uzatılmış salımlı süspansiyon(enjeksiyonluk) 1292,94

Kaynak: https://www.ilacbu.com/recetesiz-sakinlestirici-ilac-isimleri/

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.