E-Nabiz

E-Nabız bilgileri silme 2023

15.12.2021
E-Nabız bilgileri silme 2023

E- nabız T.C Sağlık bakanlığının 1 Ocak 2015 tarihinde dönemin Sağlık Bakanı Mehmet MÜEZZİNOĞLU tarafından Türk Telekom işbirliği ile hazırladığı hasta bilgi kayıt sistemidir. Bu sistem sağlık kuruluşlarına başvuran vatandaşların aldığı hizmetleri ayrıntılı bir şekilde depolar ve gerektiğinde kullanıcısına bu bilgileri sunar.

E-Nabız bilgileri silme 2023

Uygulamayı kullanan vatandaşlar geriye dönük hangi tarihte hangi hastaneye gittikleri, hangi doktora muayene olduklarını, hastalık teşhisini ve tedavilerini kullanılması içen verilen ilaçlara kadar bilgi edinme imkânına sahip oldular. Ayrıca uygulamayı kullanarak organ bağışında bulunmak da mümkündür. Yine bu uygulamayı kullanarak ileri dönük istenilen hastane ve doktordan randevu alınabilinir. Her yönüyle kullanıcı konforunu sağlayan bir uygulamadır.

E-nabız uygulaması kullanıcısının isteği üzerine hesap dondurulabilinir veya silinebilir. Peki, vatandaş e nabız hesabını nasıl dondurur nasıl siler? E nabız hesabını silmek ne gibi problemlere yol açar yazımızda bunları inceleyeceğiz.

E-nabız hesabını dondurmak için;

E nabız hesabını dondurabilmek için öncelikle e nabız hesabına e devlet uygulaması üzerinden giriş yapmanız gerekir. Açılan e nabız hesabınızın profil menüsüne ana sayfada sol üst köşede bulunan profil ikonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz. Profilde kişisel bilgilerinizin yer aldığı sayfayı aşağı yönünde kaydırarak “E-nabız hesabını dondurma” başlığına ulaşılır. Hesabı dondurmak için ilgili alana hesabı kaç gün dondurmak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Daha sonra “Hesabı Dondur” sekmesine tıklanır. Sistem kayıtlı cep telefonunuza kısa mesaj yöntemi ile doğrulama kodu gönderir. Doğrulama kodunu açılan ekrana yazıp onayladığınız takdirde E-nabız hesabınızı dondurmuş olursunuz.

Tekrar hesabınızı aktif etmek için yine E-devlet kapısından giriş sağlayarak karşınıza gelen “hesabınız talebiniz doğrultusunda dondurulmuştur, aktifleştirmek istiyor musunuz?” bildiriminin altında yer alan hesabımı aktifleştir butonuna basılarak tekrar hesabınızı aktifleştirebilirsiniz.

E-nabız hesabını silmek için;

E nabız hesabını silebilmek için öncelikle e nabız hesabına e devlet uygulaması üzerinden giriş yapmanız gerekir. Açılan e nabız hesabınızın profil menüsüne ana sayfada sol üst köşede bulunan profil ikonuna tıklayarak ulaşabilirsiniz. Profilde kişisel bilgilerinizin yer aldığı sayfayı aşağı yönünde kaydırarak “E-nabız hesabını kapatma” başlığına ulaşılır. Hesabı kapatmak için “hesabı kapat” sekmesine basılır. Sistem kayıtlı cep telefonunuza kısa mesaj yöntemi ile doğrulama kodu gönderir. Doğrulama kodunu ilgili alana yazıp onayladığınız takdirde E-nabız hesabınızı silmiş oluyorsunuz.

E-nabız hesabını silince ne olur?

E-nabız hesabınızı sildiğinizde kayıtlı olan bütün verileri silinir ve bir daha geçmişe yönelik verilere ulaşamazsınız. Hesabı yeniden açtığınızda, açtığınız tarihten sonraki sağlık kurumları kayıtlarına ulaşılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.