E-Nabiz

Modafinil aile hekimi yazabilir mi?

26.01.2022
Modafinil aile hekimi yazabilir mi?

Modafinil aile hekimi yazabilir mi, modafinil hangi doktor yazar ve modafinil kimler yazabilir gibi sorular hakkında detaylı bilgilendiriyoruz. Aile hekimleri basit sağlık problemlerine bakan, gerekli görür ise hastalığın belirlenmesi için belli tahliller yapan, grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar ile ilgilenen hekimlerdir. Her bireyin kendisine ait bir aile hekimi vardır.

Modafinil aile hekimi yazabilir mi?

Gerekli görmesi durumunda uzman hekime gönderir ve bell ilaçları yazabilir. Her ilacı ise yazma hakkı yoktur. Göz, cilt ve psikolojik alanda olan ilaçları, tüp bebek tedavisi gibi ilaçların bazılarını istisnai olarak aşağıda detayları verildiği gibi yazabilir. Onlardan bir tanesi Modafinil adı verilen ilaçtır.

Modafinil Nasıl Bir İlaçtır?

Modafinil psikolojik sağlık sorunlarından bir tanesi kişilerin gündüz uyuklama, uyku problemi yaşaması durumunda yapılan testler sonucunda teşhiş konulur ise uzman hekim tarafından yazılan bir ilaçtır. Tedavi edici amaçlıdır. Ağız yolu ile alınan spesifik bir ilaç türüdür.

Hangi Durumlarda Aile Hekimleri Yazabilir?

Şimdi tekrar yazının en başına dönerek Modafinil isimli ilacı aile hekimi yazabilir mi sorusunun yanıtını vermek gerekir ise üstte yapılan tanımlamalardan da anlaşılabileceği bu ilacı aile hekimleri hiçbir biçimde rastgelen yazamaz. Yazabileceği ilaç kategorisinde olan bir ilaç değildir. Yalnız bu ilacı yazabilmesinin tek bir yolu vardır. O ise şudur: Eğer bu ilacı kullanan kişi ilaç ile sağlık kurulu onaylı olan bir sağlık raporu getirir ise o zaman hastanın aile hekimi bu ilacı toplamda 12 kutuya kadar yazabilir. Daha azını yazabilir iken daha fazlasını yazma hakkı ise yasal mevzuatlara göre mümkündür. Aile hekimi 12 kutuyu bir anda yazabileceği gibi ayrı dönemlerde de yazabilir. Tercih tamamen hastaya kalmış olan bir durumdur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.