E-Nabiz

Aile hekimi tarama randevusu nedir?

08.02.2022
Aile hekimi tarama randevusu nedir?

Sağlık hizmeti sunumunda önemli bir noktada yer alan birinci basamak sağlık hizmetleri, vatandaşlara koruyucu sağlık hizmetlerinin sağlanması, sağlığın teşviki ile teşhis ve tedavi adımlarının bir arada verildiği kolayca ulaşılabilir sağlık hizmetidir.

Aile hekimi tarama randevusu nedir?

Birinci basamak sağlık kuruluşu olan Aile Hekimliği sağlık ocağı olarak da bilinmektedir. Aile hekimliklerinde genel olarak sağlık sistemi işleyişi hastaların, Aile Sağlığı Merkezleri (ASM)’de, belirli bir aile hekimine kayıtlı olmaları esasında işlemektedir. Her bir hastanın kayıtlı olduğu aile hekimi olduğundan bireylerin sağlık durumlarının takip edilmesi, rutin kontrollerinin yapılması ve gereğinde bir üst basamak sağlık kuruluşlarına yönlendirilmeleri gerçekleşmektedir. Koruyucu sağlık hizmeti olarak adlandırılabilen bu süreçte sağlık taraması önemli bir konumda yer almaktadır.

Sağlık Taraması Nedir?

Sağlık taraması olası hastalıkların erken dönemlerde tespit edilerek, bu hastalığa ilişkin önleyici tedbirlerin alınmasını ve kişilerin sağlık durumlarının korunması olarak açıklanabilmektedir. Aile hekimlikleri hastaların hekimliğe ve bir aile hekimine kayıtlı olması esasına göre işlediğinden tarama işleminin takibi de yine bu merkezlerde yapılabilmektedir. Aile hekimi tarama nedir denildiğinde temel olarak sağlık taraması adımlarının tümü olarak cevaplandırılabilmektedir.

Aile Hekimi Tarama Randevusu

Bilindiği üzere ASM’ler, 182 MHRS ya da MHRS Portal üzerinden randevu hizmeti ile faaliyet gösterdiği gibi doğrudan kayıtlı olunan aile hekiminin ASM’de bulunması halinde randevusuz olarak da hizmet vermektedir. Ancak sağlık taraması için aile hekiminden randevu alınması daha sağlıklıdır. Tarama randevusu alarak ücretsiz şekilde aile hekimliği tarama testleri yapılabilmektedir. Tarama testleri; kan basıncı, kan değerleri, kolestrol, kan şekeri, EKG, idrar tahlilleri, böbrek testleri ile kanser taramalarının yapılması mümkündür. Bu testler sayesinde olası hastalıkların erken teşhisi ve önlenmesi amaçlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.